Tinką sudaro užpildas ir rišiklis, kurie kartu suformuoja patikimą ir stiprų ryšį tinko struktūroje. Rišiklis lemia fizines tinko savybes. Dažniausiai naudojami tinkai su mineraliniais rišikliais: gipsas, kalkės, cementas ir jų deriniai.
Gipsiniai tinkai
Gipsinis tinkas, kaip vidaus patalpų sienų ir lubų tinkas, tinka ir sausoms, ir drėgnoms patalpoms. Jis turi atitikti DIN EN 13279-1 standartą. Sienų ir lubų tinkai su gipso rišikliu jau naudojami šimtmečius, todėl juos galima nesunkiai integruoti į esamus statinius. Rekonstruojant pastatus, labai dažnai pasitaiko itin nelygių arba nevisiškai išlygintų ir vertikalių plotų. Kad šie sienų ir lubų paviršiai taptų lygūs ir estetiški, gali prireikti juos tinkuoti storesniu nei įprasta 10 mm tinko sluoksniu. Dirbant su gipsiniais tinkais, tai nesudaro jokių problemų. Kadangi gipsinis tinkas labai gerai sukimba su pagrindu, kietėja ir džiūsta nesitraukdamas, tiek mašininiu, tiek rankiniu būdu dengiamą gipsinį tinką galima tepti vienu storesniu sluoksniu ir taip sumažinti darbo sąnaudas. Be to, naudojant gipsinį tinką, galima įgyvendinti visas paviršiaus apdailos galimybes. Gipsas gali labai greitai sugerti ir išskirti patalpos drėgmę, todėl jis puikiai užtikrina gerą gyvenamųjų patalpų mikroklimatą ir naujos statybos, ir modernizuotuose senuose pastatuose. Be to, sienas, padengtas gipsiniu tinku, visada malonu liesti – jaučiama maloni šiluma. Mažesnis gipsinio tinko šilumos laidumas apsaugo nuo šilumos nuostolių, o tai padeda taupyti energiją. Kitas svarbus privalumas: gipsiniai tinkai taip pat užtikrina ir priešgaisrinę apsaugą, nes gipso kristalų struktūroje yra vandens. Kilus gaisrui, vanduo išsiskiria ir sudaro ugnį slopinančią garų užuolaidą. Gipsinis tinkas tinka visoms vidaus patalpoms: gyvenamosioms, biurų, klasių ir kt. Net namų virtuvėse, voniose ar panašios paskirties patalpose, pvz.: sanitarinėse viešbučių, ligoninių arba slaugos namų patalpose, nedvejojant galima rinktis gipsinį tinką. Daugiau apie gipsinių tinkų privalumus skaitykite čia .
Produktai mašininiam tinkavimui:
Produktai rankiniam tinkavimui:
Kalkiniai bei kalkių ir cemento tinkai
Savybes lemianti, pagrindinė kalkinio bei kalkių ir cemento vidaus patalpoms skirto tinko rišamoji medžiaga yra hidraulinės kalkės, gebančios kietėti ir ore, ir vandenyje, ir (arba) orinės kalkės, kietėjančios tik ore. Kalkės gaminamos iš kalcio karbonato ir gamtoje pasitaiko gana dažnai. 800–1400 °C temperatūroje deginant kalkakmenį, susiformuoja vadinamosios negesintosios kalkės. Jas sumaišius su vandeniu įvyksta reakcija ir susidaro gesintosios kalkės, kurias jau galima naudoti tinko mišiniams. Gesintosios kalkės džiūsta ore ir vėl tampa kalcio karbonatu.
Tiek gesintosios, tiek negesintosios kalkės yra labai korozinės, todėl kalkių bei kalkių ir cemento tinkai turi būti apdirbami itin atsargiai. Tačiau sukietėjusios kalkės yra visiškai nekenksmingos nei žmonėms, nei gyvūnams.
Kalkinis tinkas tinka patalpoms, kurių oro drėgmė normali, taip pat gyvenamųjų namų virtuvėms ir vonios kambariams. Naudojamas ten, kur keliami aukšti gyvenamųjų patalpų mikroklimato kokybės reikalavimai. Kaip tradicinė apdailos medžiaga tinka istoriniams pastatams restauruoti. Kalkiniai tinkai gali būti naudojami tiek viduje, tiek išorėje. Jie yra stipriai šarminiai, o tai reiškia, kad prevenciškai saugo nuo pelėsių.
Kalkių ir cemento tinkai yra iš anksto gamykloje sumaišyti sausieji skiediniai, kuriuose teigiamos kalkinio tinko savybės sujungiamos su teigiamomis cemento savybėmis.
Produktai:
Lengvojo tinko sistemos
Lengvuoju tinku (santrumpa „LW“; angl. lightweight rendering / plastering mortar) pagal DIN EN 998-1 vadinamas specifinių savybių turintis tinko skiedinys. Sausasis tankis ≤ 1300 kg/m³.
Dėl mažo tankio, riboto atsparumo (atsparumo klasė CS I ir CS II) ir mažesnės deformacijos traukimosi metu lengvasis tinkas ypač tinka lengvoms sienų statybinėms medžiagoms (lengvoms akytosioms plytoms, akytbetoniui arba lengvajam betonui, kurių šilumos laidumo koeficientas nuo 0,055 iki 0,19 W/m·K). Tyrimai įrodė, kad šiems tinkams būdingas palankus < 1 E modulio (tinko) / E modulio (pagrindo) santykis, todėl jie optimaliai tinka silpniems pagrindams ir pagrindams iš šilumą izoliuojančių blokelių.
Produktai:
Plonasluoksniai tinkai
Didelio formato, plonu sluoksniu sumūrytų blokelių, ypač iš akytbetonio arba kalkakmenio, tinko pagrindams vidaus patalpose galima naudoti plonasluoksnius tinkus. Tai specialūs vidaus darbams skirti tinkai gipso, gipso ir kalkių arba kalkių ir cemento pagrindu. Kitaip nei įprastas vienasluoksnis vidaus darbams skirtas tinkas, dažniausiai dengiamas 10 mm storio sluoksniu, šis tinkas gali būti formuojamas iki 6 mm storio sluoksniu, pavienėse vietose – min. iki 3 mm. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad pagrindo lygumo nuokrypiai, leidžiami, tinkuojant plonasluoksniu tinku, neturi viršyti 2 mm per 2 metrus.
Produktai:
Sanuojantys tinkai
Tinkuojant sanuojančiais tinkais, reikia laikytis WTA atmintinės 2-9-04/D „Sanuojančių tinkų sistemos“ ir gamintojo nurodymų.
Sanuojantys tinkai (pagal EN 998-1 santrumpa „R“; angl. renovation mortar) – tai specialūs akyti tinkai (poringumas > 40 % tūrio), turintys labai gerą vandens garų laidumo koeficientą ir mažesnį kapiliarinį laidumą. Jie naudojami drėgnam ir (arba) druskų pažeistam mūrui tinkuoti.
Produktai:
Termoizoliaciniai tinkai
Tinkai, turintys daugiau lengvųjų priedų, dažniausiai išpūsto polistireninio putplasčio grūdelių ir šilumos laidumo koeficientą ≤ 0,2 W/(m·K), vadinami termoizoliaciniais tinkais (santrumpa „T“). Tinkas atitinka šiuos reikalavimus, jei jo sausasis tankis ≤ 600 kg/m³. Pagal DIN EN 998-1 išskiriamos šios šilumos laidumo grupės:
- T 1 ≤ 0,1 W/(m·K)
- T 2 ≤ 0,2 W/(m·K)
Vokietijoje dažniausiai naudojami termoizoliaciniai tinkai, kurių šilumos laidumo koeficientas yra nuo 0,06 arba 0,07 W/(m·K).
Produktai: