Kas yra triukšmas?
Triukšmas yra nepageidaujamas, trikdantis, netvarkingas įvairaus intersyvumo garsas. Jis neįprastas žmogaus klausai, sukelia nemalonius pojūčius, o tai neigiamai veikia gyvenimo komfortą, savijautą ir, kraštutiniais atvejais, gali kelti pavojų sveikatai. Pastatų statyboje gali būti daugybė triukšmo šaltinių, o priežastis, dėl kurios šis triukšmas pasiekia mūsų ausis, yra bloga atitvarų garso izoliacija. Tai dažniausiai lemia netinkamų medžiagų pasirinkimas iš kurių montuojamos konstrukcijos arba blogas jų įrengimas. Triukšmas arba faktinis garsas, nustatomas naudojant vienetus, vadinamus decibelais (dB).
Garsas sklindantis per sienas su kaimynais
Kaimynų skleidžiamas triukšmas sklindantis per sienas yra turbūt viena iš labiausiai paplitusių garso problemų gyvenamųjų namų statyboje. Su tuo kovoja tiek senų, tiek naujų butų, daugiabučių ar individualių namų gyventojai. Triukšmas sklindantis iš kaimynininių butų, toks kaip vaiko verkimas, garsūs pokalbiai, televizorius ar muzika, gali padaryti mūsų namus ne ramybės ir tylos oaze, o atvirkščiai, paversti namus erzulį kelenčia vieta, kurioje neįmanoma laiko leisti be ausų kimštukų. Dažniausiai triukšmo, sklindančio iš už sienos, problema asocijuojama su triukšmingu kaimynu, tačiau atminkite, kad individualiuose namuose šeimos nariai taip pat gali vienas kitam trukdyti.
Triukšmas, sklindantis per perdangas
Triukšmas į mūsų patalpas gali patekti ne tik iš už sienos, bet ir iš viršaus, per lubas. Iš viršutinių aukštų sklindantys garsai taip pat gali apsunkinti jūsų gyvenimą. Per lubas, taip pat kaip ir per sienas, mus gali pasiekti garsūs pokalbiai, juokas ar verksmas. Šio tipo triukšmą taip pat galima valdyti naudojant specializuotus sprendimus.
Triukšmas, kurį skleidžiame patys
Netinkama garso izoliacija reiškia ne tik tai, kad mus veikia kaimynų keliamas triukšmas, bet ir tai, kad trukdome ir savo kaimynams. Štai kodėl dažnai norėdami išvengti ginčų ar nemalonių situacijų su kaimynais turime kiekviename žingsnyje kontroliuoti mūsų skleidžiamo garso lygį, nuleisti savo balso toną iki šnabždesio, apriboti laisvą vaikų žaidimą, išjungti arba patylinti televizoriaus ar muzikos garsus. Tačiau tai nėra geriausi problemų sprendimo būdai. Retrospektyviai tai gali sukelti didėjantį nusivylimą mūsų būstu arba sukelti konfliktus su kaimynais.
Tiurkšmas, kurį sukelia namų ūkio įrenginiai, pavyzdžiui liftai
Visų rūšių įranga ir instaliacija pastato viduje yra dar vienas nemalonių garsų šaltinis. Šio tipo triukšmas ypač vargina naktį - tuo metu mes ypatigai jautriai reaguojame į tokius garsus, kaip triukšmas sklindantis iš liffo šachtos, centrinio šildymo įrenginių, vėdinimo ir oro kondicionavimo prietaisų ar paprasčiausio šaldytuvo. Vidinis triukšmas kyla visų tipų pastatuose - individualiuose namuose, daugiabučiuose ir visuomeninio tipo pastatuose.
Triukšmas palėpėje
Nepakankamai garso izoliuotos palėpės yra dar viena problema, su kuria susiduriame gyvenamųjų namų statyboje. Tai aktualu tiek daugiabučiams, tiek individualiems namams. Gyvendami palėpėje galime susidurti su dviejų rūšių nemaloniais garsais: pirmasis yra smūgio triukšmas, kurį sukelia, pavyzdžiui, lietus, smogiantis į stogo dangą. Antrasis triukšmo tipas, su kuriuo kovoja gyventojai, turintys palėpę, yra garsai, kurie pasiekia bustą iš išorės, tokie kaip eismas, aplinkos garsai ar kaimyno šuns lojimas.