Pagrindo būklės įvertinimas
Kad plytelių apdaila atrodytų estetiškai ir būtų ilgalaikė, prieš klojant plyteles būtina tinkamai paruošti pagrindą. Nepaprastai svarbu nustatyti, iš kokios medžiagos jis suformuotas. Kaip bus ruošiamas pagrindas, priklauso ir nuo to, koks tai paviršius – sienų ar grindų, taip pat nuo to – ar pagrindas naujas, ar senas. Pagrindą vertinti pradedame tikrindami pagrindines jo savybes. Nustatome, ar jis:
1 – tvirtas ir laikantis apkrovas,
2 – stabilus,
3 – lygus,
4 – švarus,
5 – įgeriantis ar ne.
Kaip patikrinti, ar pagrindas laiko apkrovas?
Kai pagrindas mineralinis, pvz., padengtas kalkių cemento tinku, yra cementinis arba anhidritinis, tai, kaip jis laiko apkrovas, galima patikrinti paviršių subraižant aštriu įrankiu, pvz., atsuktuvu arba vinimi. Jeigu pagrindo fragmentai atsilaisvina ir pradeda byrėti, jį galima laikyti nelaikančiu apkrovų. Jeigu pagrindą sunku subraižyti, vadinasi, jis yra tvirtas ir laikantis apkrovas.
Kitas būdas patikrinti, ar pagrindas laiko apkrovas – patuksenti jį plaktuku arba mentelės rankena. Vietose, kuriose tinkas atšokęs nuo sienos pagrindo, tuksenant bus girdimas duslus garsas. Toks pagrindas nėra tinkamas, kad ant jo būtų galima klijuoti plyteles. Tuksenant į sienos arba grindų pagrindą, galima išsiaiškinti, ar nėra atsilaisvinusių, nesilaikančių ar atsisluoksniavusių fragmentų.
Patikrinti, ar pagrindas laiko apkrovas, ypač svarbu naudojant cementinius klijus. Cementui traukiantis ir kietėjant, esant ekstremalioms situacijoms, silpnai laikęsi paviršiaus sluoksniai gali atsilaisvinti kartu su klijais ir plytelėmis.
Kaip įvertinti pagrindo stabilumą?
Naujai statomuose namuose plyteles rekomenduojama pradėti klijuoti tik tada, kai baigiasi pastato nusėdimo procesas, t. y. praėjus maždaug 4–6 mėnesiams po pastato konstruktyvų sumontavimo. Pernelyg anksti įrengus apdailą, kai pastato konstrukcija dar nėra visiškai stabili, plytelės gali sutrūkinėti ir atšokti.
Jei naujas pagrindas yra iš cemento arba betono (tinkai ir grindų išlyginamieji mišiniai), reikėtų atkreipti dėmesį į cementui kietėjant susidarančių įtempių galimybę. Dėl šios priežasties plyteles galima pradėti klijuoti tik tada, kai pagrindas visiškai išdžiūsta.
Jei pagrindas yra iš gipso kartono arba OSB plokščių, reikėtų patikrinti, ar jis pakankamai patvarus ir nesilenkia. Pats paprasčiausias būdas sužinoti, ar plokščių pagrindas stabilus – tvirtai paspausti jį ranka. Įlinkis neturi viršyti 1 mm. Taip pat reikėtų įsitikinti, kad plokštės gerai pritvirtintos. Nestabilios plokštės, veikiamos plytelių svorio, pradės lenktis ir deformuotis.
DĖMESIO! VERTA PRISIMINTI Jeigu pagrindas nestabilus, dėl neteisingai įrengtos konstrukcijos ar naudojamų medžiagų ir jis nelaiko apkrovos, plytelės pradės trūkinėti ir nuo paviršiaus atsiklijuos. Ši problema ypač aktuali, kai pagrindą sudaro medienos arba gipso kartono plokštės.
Kaip patikrinti, ar pagrindas lygus?
Pagrindo lygumą galima įvertinti naudojant min. 2 m ilgio aliuminio lentjuostę. Pridėję ją skirtingose pagrindo vietose, patikrinkite, ar nelieka didesnių nei 3–4 mm tarpų. Nelygias pagrindo paviršiaus vietas pasižymėkite. Prieš pradedant klijuoti plyteles, nedidelius nelygumus reikėtų užtaisyti remontiniu išlyginamuoju mišiniu.
DĖMESIO! VERTA PRISIMINTI Dauguma klijų, naudojamų keraminėms plytelėms klijuoti, suformuoja ribotą, nedidelio storio klijuojamąjį sluoksnį – paprastai apie 5 mm. Todėl tam, kad nebūtų viršytas leidžiamas ir gamintojų rekomenduojamas klijų sluoksnio po plytelėmis storis, pagrindą visada reikia išlyginti.
Pagrindas turi būti švarus
Prieš pradedant klijuoti plyteles, nuo pagrindo būtina nuvalyti dulkes ir visus kitus nešvarumus, kurie gali susilpninti klijų mišinių sukibimo savybes: alyvos, vaškų, riebalų ar dervų likučius.
Kaip patikrinti ar pagrindas įgeriantis?
Pats paprasčiausias būdas patikrinti pagrindo įgeriamumą – sudrėkinti jį vandeniu ir pasižiūrėti, ar greitai vanduo įsigeria, ar ant jo lieka lašelių.
Pagrindo įgeriamumą galima sumažinti, padengiant jį tinkamu gruntu, atsižvelgiant į pagrindo tipą. Gruntas giliai įsigeria į pagrindą, jį sustiprina, sumažina įgeriamumą ir pagerina sukibimą. Jei pagrindas neįgeriantis, parinkus tinkamą gruntą, reikia suformuoti sukibimo tiltelį.
Atsižvelgiant į pagrindo tipą ir įgeriamumo savybes, prieš tepant klijus pagrindą reikėtų padengti Spezialhaftgrund
Pagrindo tinkamumo bandymas
Jei patikrinę pagrindą vis dar nesate tikri dėl jo kokybės, galite atlikti papildomą bandymą – prie jo priklijuoti kelias plyteles ir po trijų dienų jas nulupti. Jeigu plytelės atsilupa lengvai kartu su pagrindo fragmentais, dar kartą patikrinkite pagrindo kokybę ir apdorokite jį, vadovaudamiesi anksčiau aprašytais nurodymais. Jeigu plyteles nulupti sunku arba jos nulupamos lūžta, vadinasi, pagrindas paruoštas tinkamai.
DĖMESIO! VERTA PRISIMINTI Tai, kad paviršius išklijuotas plytelėmis, nereiškia, kad jis yra 100 % atsparus vandeniui. Drėgmė gali prasiskverbti į pagrindą ir jį pažeisti, pvz.: išplauti rišiklį, būti įtrūkimų, pelėsio ir dumblių atsiradimo priežastis. Todėl prieš klijuodami plyteles ant pagrindo suformuokite apsauginį hidroizoliacijos sluoksnį. Daugiau apie hidroizoliaciją galima pasiskaityti čia
Iš didelio Knauf plytelių klijų asortimento klijus rinkitės pagal tai, kokias plyteles ir ant kokių pagrindų klijuosite, taip pat nepamirškite atsižvelgti į numatomas paviršių eksploatavimo sąlygas.