Knauf Knauf

10 SPECIALISTO PATARIMŲ: KAIP IŠSIRINKTI TINKAMĄ GRUNTĄ?

Weiter

Nors modernių statybų lauke jokie apdailos darbai neįsivaizduojami be gruntavimo etapo, ši praktika į Lietuvą atvyko sąlyginai neseniai. Deja, nors dabar gruntas yra naudojamas visais atvejais, jo pasirinkimas dažnai būna atsitiktinis – nesigilinama į grunto paskirtį ir savybes, pasiklaujama tariamai „universaliais“ produktais, gruntuojama net tais atvejais, kai šis procesas nėra būtinas. Atsakykite sau į kelis klausimus: kokio rezultato tikimasi iš gruntavimo, kokias problemas gruntas turėtų spręsti, galų gale – ar jo tikrai reikia?

Knauf specialistai įspėja: neteisingai parinktas arba nereikalingas gruntas daro daugiau žalos nei atneša naudos. Norintiems išvengti klaidų statybų aikštelėje paruošėme 10 specialisto patarimų, palengvinančių grunto pasirinkimą

1. Nuspręsti, ar tikrai reikia gruntuoti

Pirmiausia reikėtų sau atsakyti į esminį klausimą, ar konkrečioje situacijoje gruntavimo etapas iš viso būtinas. Paklaustas apie dažniausias klaidas, renkantis gruntą, Knauf specialistas Kastytis Vaseris teigia: „Lietuvoje turbūt nereikia įrodinėti, kad gruntavimas reikalingas. Tai suprantama, todėl praktiškai beveik visada gruntuojama. Problemų kyla kitur. Viena dažniausių – pasirenkami netinkami gruntai. Kiekvienas produktas turi griežtai nustatytą naudojimo sritį. Todėl labai svarbu skaityti gamintojo pateikiamus produkto techninių duomenų lapus. Kai kurie gruntai tapo tokie populiarūs, kad jau juokaujama, esą jie naudojami visur – gal tik dar ant duonos netepami. Deja, ne visada taip laisvai traktuojant galima pasiekti kokybišką rezultatą.“

2. Suprasti bendrą grunto paskirtį ir veikimo principą

Atliekant bet kokius statybos ar apdailos darbus siekiame kuo ilgiau išsilaikančio, kuo tobulesnio rezultato. Tam būtina tinkamai paruošti pagrindą: surišti nuo paviršiaus kylančias dulkes, apsaugoti medžiagas nuo drėgmės skverbimosi, užtikrinti tolygų įgeriamumą ir sukibimą su kitu sluoksniu. Gruntavimas užtikrina, jog apdailai naudojamos medžiagos dailiai atrodys, neatšoks nuo pagrindo, šis procesas taip pat padeda išvengti sienų ir lubų įtrūkimų. Gruntas taip pat padės sutvarkyti senus, nusidėvėjusius, probleminius paviršius, kuriuos siekiama atnaujinti.

Pagal veikimo principą ir paskirtį išskiriame kelias pagrindines gruntų grupes:

  • Smulkios struktūros, arba kitaip – giluminiai gruntai – įsigeria į pagrindo poras nesudarydami plevelės. Tokiu būdu jie sutvirtina paviršių ir reguliuoja įgertį. Tokio grunto pavyzdys – Tiefengrund, sutvirtinantis silpnius, kreiduotus, birius, išdūlėjusius ar lengvai smėlėtus paviršius; tinkantis naudoti tiek viduje, tiek išorėje.
  • Stambios struktūros dispersiniai gruntai - jų pagrindinė užduotis yra sudaryti sukibimą užtikrinančią plėvelę. Jie suteikia pagrindui šiurkštumo. Geriausias tokio produkto pavyzdys – klasika tapęs Betokontakt .
  • Be aukščiau išvardintų rūšių rinkoje galima rasti dar kelių tipų produktus: aktyvias medžiagas blokuojančius gruntus, specialiuosius gruntus bei cementinius gruntus, kurie savo struktūra ir savybėmis yra labiau panašūs į tinką.

3. Įsivertinti, kur bus atliekami darbai

Gruntai naudojami tiek vidaus, tiek išorės apdailos darbuose. Priklausomai nuo gruntui paskirtos užduoties ir norimo galutinio rezultato, juo gali būti dengiamos sienos, lubos bei grindys.

Ne visi gruntai tinkami naudoti ant visų paviršių: pavyzdžiui, vienas populiariausių gruntų Betokontakt tinkamas naudoti tik viduje, tik sienoms ir luboms, tik labai didelio tankio silpnai įgeriantiems mineraliniams pagrindams gruntuoti. Deja, šis produktas yra laikomas universaliu sprendimu visais atvejais ir neretai tepamas ant visų įmanomų paviršių, neįvertinus jų tipo ar būklės.

4. Derinkite gruntą prie statybinio pagrindo

Grunto pasirinkimą visų pirmą turėtų nulemti paviršiaus, kurį planuojate apdoroti, savybės. Gruntuoti iš esmės galima daugelį įprastų statybinių pagrindų, pradedant gipso kartono plokštėmis, akmenų mūru baigiant. Gruntuojami paviršiai pagal savybes išskirstomi į keturias kategorijas, kurioms yra priskirti konkrečias užduotys atliekantys produktai:

  • Didelio tankio, neįgeriantiems pagrindams, tokiems kaip betonas, reikia sukibimo tiltelį formuojančių gruntų. Knauf rekomenduoja Betokontakt .
  • Plytos, dujų silikatas, keraminiai blokeliai – tai stipriai įgeriantys pagrindai, jiems labiausiai tinka įgertį reguliuojantys gruntai. Knauf rekomenduoja Stuc-Primer .
  • Biriems ir braižymui neatspariems pagrindams (pvz., gipso kartono plokštėms) surišti ir sustiprinti naudokite giliai įsiskverbiančius gruntus. Knauf rekomenduoja Tiefengrund .
  • Tokie pagrindai kaip medinės lentos, MDP (V100), OSB, cemento drožlių plokštės yra neatsparūs drėgmei. Tinkamam jų paruošimui naudokite sukibimą užtikrinančius ir drėgmės skverbimąsi stabdančius gruntus. Knauf rekomenduoja Spezialhaftgrund .

Vertinkite ne tik medžiagą, bet ir būklę: seni, pažeisti pagrindai gali pareiklauti neįprastų sprendimų, papildomo sutvarkymo prieš gruntavimą. Gruntuojamas paviršius visada turi būti švarus, be dulkių, suodžių, atsilupusių ar besilupančių dažų ir kitų teršalų.

5. Priderinkite ir prie dengiamo sluoksnio

Gruntavimo darbai yra atliekami iš esmės tam, kad norima apdaila atrodytų estetiškai ir išsilaikytų kuo geriau. Įvertinę gruntuojamo paviršiaus tipą ir būklę, nepamirškite pasitikrinti, ar prie pagrindo tinkantis gruntas yra suderinamas su vėlesniais apdailos sluoksniais.

  • Jeigu gruntą naudojate prieš tinkuojant, dengiant pagrindą armuojamuoju ar apdailiniu sluoksniu, produktą rinkitės ypatingai atsakingai: optimaliai įvertinkite pagrindo būklę, jeigu reikia sutvarkykite. Atidžiai derinkite gruntą ir prie pagrindo, ir prie dengiamo sluoksnio medžiagų, nes tinkamų kombinacijų nėra daug.
  • Šiek tiek paprasčiau rinktis gruntą, kuris būtų naudojamas prieš plonasluoksnį tinką, glaistą, ar galūtinę apdailą. Svarbiausia prisiminti, jog prieš dažant ar tapetuojant reikės naudoti giliai įsiskverbiantį gruntą, glaistas nesuderinamas su sukibimą formuojančiu gruntu, o planuojant dengti gipso kartono plokštes plonasluoksniu tinku negalima naudoti giliasluoksnio grunto.
  • Gruntavimas atliekamas ir prieš grindų įrengimą. Jeigu liejate gipsines grindis, naudojate išlyginamuosius cementinius grindų mišinius ant betoninio paviršiaus arba senų plytelių sluoksnio, kuo puikiausiai tiks sukibimo tiltelį formuojantis gruntas Spezialhaftgrund. Liejant grindis ant kitų paviršių tiks ir giluminiai, ir įgerti reguliuojantys gruntai.
  • Jeigu norite nugruntuoti paviršių prieš hidroizoliacinio sluoksnio įrengimą, rekomenduojama naudoti tik giliai įsiskverbiantį Tiefengrund gruntą. Deja, jis netinkamas naudoti ant betoninių ar medžio plokštės paviršių – tokiu atveju geriau praleisti gruntavimo etapą.
  • Prieš klojant plyteles galima naudoti visų tipų gruntus, su sąlyga, jog jie dera prie pagrindo.

Grunto suderinamumas su visomis medžiagomis ir paviršiais nulemia galutinį Jūsų darbo rezultatą. Kad apsispręsti būtų paprasčiau, Knauf paruošė išsamų informacinį leidinį apie gruntų pasirinkimą ir naudojimą: Parsisiųsti

6. Naudoti vieno gamintojo sistemą

Nėra nieko paprasčiau nei naudoti gamintojo sudarytus sisteminius sprendimus. Todėl, jei tik įmanoma, reikėtų rinktis to paties gamintojo ir gruntą, ir kitus apdailos produktus (pvz., tinką, glaistą ar plytelių klijus). Dažniausiai stambūs statybinių medžiagų gamintojai yra sudarę geriausiai tarpusavyje derančių produktų rinkinius, kurie tikrai tiks, jei situacijos standartinės. Be to, naudojant sisteminius sprendimus ir atsitikus nepageidaujamiems įvykiams, bus paprasčiau aptikti jų priežastis

7. Atkreipti dėmesį į produkto efektyvumą

Svarbu nepamiršti, kad net to paties tipo gruntų būna labai skirtingų: vieno gamintojo giluminis gruntas nėra toks pat kaip kito gamintojo giluminis gruntas. Gali stipriai skirtis jo veiksmingumas, koncentracija ir kitos esminės savybės. Renkantis produktą prekybos centre reikėtų žiūrėti ne tik į kainą, bet ir į produkto efektyvumą. Dauguma gamintojų gali į rinką tiekti net kelis to paties tipo produktus, kurie stipriai skirsis savo savybėmis.

8. Vengti abejotinos kokybės alternatyvių produktų ir kopijų

Dažnai populiarūs produktai, taip pat ir žinomi bei pamėgti gruntai, būna kopijuojami kitų gamintojų. Kai kurios įmonės net nesivargina pakeisti originalaus pavadinimo, taip siekdamos pritraukti kuo daugiau pirkėjų. Vienas pavyzdžių – jau minėtas Knauf Betokontakt gruntas. Tokio tipo gruntus pristato daugybė gamintojų, tačiau tai nereiškia, kad šie produktai taip pat puikiai padeda susidoroti su užduotimi, nes jų kokybinės savybės gali skirtis kardinaliai.

9. Nenaudoti produktų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs

Dar viena su likučiais susijusi problema – galiojimo terminų nepaisymas. Kaip ir daugybė kitų statybinių ar apdailos medžiagų, gruntai taip pat turi nustatytą tinkamumo naudoti terminą. Gruntai yra cheminės medžiagos, tad pasibaigus jų galiojimui gali stipriai pakisti esminės produktų savybės ir, kaip dažniausiai nutinka, ne į gerąją pusę.

10. Atidžiai skaityti produktų techninius lapus

Gruntų pasirinkimas nepaprastai didelis. Gamintojai neretai siūlo net kelioliką grunto rūšių, o ir pačių gamintojų – ne vienas ir ne du. Kiekvienas gruntas, kurį įmanoma rasti rinkoje, buvo pagamintas konkrečiai problemai spręsti. Norint išsirinkti tinkamiausią produktą patartina atidžiai skaityti informaciją ant pakuotės ar gamintojo internetiniame puslapyje, neprošal būtų peržiūrėti techninius lapus. Tos pačios kategorijos gruntai neretai pasižymi skirtinga koncentracija ir stiprumu – vieni tinka byrančiam tinkui, kiti tik dulkėms surišti, tad svarbu išsiaiškinti perkamo gaminio savybes prieš pradedant jį naudoti.

Daugiau apie gruntus skaitykite čia .

DAUGIAU INFORMACIJOS