Knauf Knauf

Akustinis komfortas – viena esminių sveikos aplinkos sąlygų

Kasdieniame gyvenime žmogų nuolat supa garsai: foninis triukšmas viešosiose erdvėse, miesto atgarsiai, medžių šlamėjimas miške, garsi muzika koncerte, mūsų pačių kvėpavimas. Absoliuti tyla nėra nei įprasta, nei naudinga – aplinkoje, kuri sugeria visus garsus, žmogus pradeda jausti diskomfortą ir dezorientaciją, praranda erdvės ir realybės pojūtį. Ir vis dėlto garsą patalpose būtina suvaldyti, nes lydimi triukšmo visą dieną rizikuojame savo sveikata ir psichiniu komfortu.

Weiter

Triukšmas – geros savijautos priešas

Nors triukšmas neretai įvardijamas kaip diskomfortą keliantis veiksnys, mažai kas susimąsto apie ilgalaikes jo pasekmes emocinei ir fizinei sveikatai. Specialistai teigia, kad žmogaus ausis pripranta prie nuolatinio triukšmo ir tarsi jo nebegirdi – štai kodėl vis dažniau paliekame televizorių ar muziką įjungtą visą dieną, pamirštame bent kartą per parą pailsėti visiškoje tyloje, be garsinių trikdžių. Dažnai būtent tas nuolatinis fone girdimas triukšmas yra pagrindinis irzlumo, agresijos ar prasto miego kaltininkas. Šis lėtinis stresą keliantis veiksnys ilgalaikėje perspektyvoje padidina infarkto riziką, sukelia galvos skausmus, nuolatinį nuovargį, nemigą, įvairių psichikos sveikatos sutrikimų. Be to, didžiąją laiko dalį ypač triukšmingoje aplinkoje praleidžiantis žmogus rizikuoja savo klausa.

Patalpų akustika ir garso izoliacija

Norint išvengti nepageidaujamų garsų patalpose, pirmiausia reikia susipažinti su patalpų akustikos ir garso izoliacijos sąvokomis. Jos dažnai painiojamos ir sumetamos į vieną katilą, nors yra vartojamos skirtingiems reiškiniams apibūdinti. Gera patalpos akustika tebus lašelis jūroje, jeigu erdvė nebus tinkamai izoliuota nuo išorėje sklindančių garsų, o profesionali garso izoliacija yra bejėgė, kai kambarys aidi dėl prastų akustinių savybių.

Ir statant, ir įrengiant pastatus, akustikai bei garso izoliacijai naudojamos skirtingos konstrukcijos, sistemos ir medžiagos, be to, taikomi skirtingi reikalavimai, atsižvelgiant į patalpų paskirtį. Akustikos terminas apibrėžia patalpos savybes garso sklidimo joje trukmės ir pobūdžio atžvilgiu. Jeigu patalpoje girdimi viduje esančių žmonių ar prietaisų skleidžiami garsai, kyla aidas – prastos akustikos pasekmė.

Pagrindinė garso izoliacijos funkcija yra triukšmo, kylančio už patalpos ar pastato ribų, suvaldymas. Jeigu patalpoje girdimas triukšmas iš gatvės, kitų patalpų, laiptinės, ventiliacijos ar lifto šachtų, verta susimąstyti apie garso izoliacijos gerinimą artimiausio remonto metu.

Daugiau apie namų garso izoliacijos gerinimą skaitykite čia: Garso izoliacija namie

Įvairioms erdvėms taikomi skirtingi reikalavimai

Auditorijos ar konferencijų salės

Akustinių rodiklių gerinimas padeda spręsti skirtingas problemas, atsižvelgiant į erdvės tipą bei paskirtį. Auditorijoje ar konferencijų salėje susirinkę klausytojai tikisi aiškiai girdėti kiekvieną kalbančiojo žodį. Teatruose, kino ar koncertų salėse vyrauja tas pats principas: žiūrovams turi būti užtikrintos kuo geresnės sąlygos mėgautis renginiu. Tokios erdvės yra projektuojamos taip, kad visi pašaliniai atgarsiai iš auditorijos būtų nuslopinti, o kiekvienas scenoje kilęs garsas būtų gerai girdimas net ir tolimiausiame patalpos kampe. Akustikai gerinti tokiais atvejais naudojamos specialios priemonės: palanki patalpos geometrija, minkštieji baldai auditorijos dalyje, specialios medžiagos ir sistemos (pvz., akustinės plokštės).

Švietimo įstaigos

Veiksmingi garso izoliacijos ir akustikos sprendimai ypač svarbūs švietimo įstaigose. Aiškiai girdėti pamokų turinį, gebėti palaikyti kontaktą su kitais pamokos dalyviais – esminis įprasto edukacijos modelio principas. Darželyje, mokykloje ar universitete be galo svarbu užtikrinti gerą garso izoliaciją tarp klasių, koridorių, auditorijų ir kitų bendrai naudojamų erdvių. Būtina pašalinti aidą patalpose, sugerti vaikų keliamą triukšmą. Projektuojant šiuolaikines mokyklas, akustiniam komfortui skiriama itin daug dėmesio – juk tai viena iš sėkmingo edukacinio proceso sąlygų. Santykinai tyli aplinka svarbi ne vien mokiniams ar studentams, bet ir įstaigų darbuotojams: nuolatinis triukšmas be galo išvargina, priverčia kalbėti garsiau, sukuria nuolatinio chaoso atmosferą. Populiariausios triukšmo slopinimo priemonės mokyklose ar darželiuose – tinkamas erdvių zonavimas, protingas klasių išdėstymas, gera garso izoliacija tarp patalpų, aidą mažinančios priemonės klasėse.

Biurai ir darbo erdvės

Atviro tipo biurų populiarumas smarkiai auga, tačiau dirbti tokio tipo erdvėse mėgsta toli gražu ne kiekvienas darbuotojas. Atviro plano darbovietės išsiskiria dinamiškumu, kuria bendrumo, kolektyviškumo jausmą ir leidžia įrengti kur kas daugiau darbo vietų. Nepakankamas triukšmo slopinimas, deja, sumažina darbuotojų produktyvumą, neigiamai veikia jų savijautą, blogiausiu atveju – trukdo pasiekti gerus kolektyvinio darbo rezultatus. Protinga būtų išskirti bendrą biuro erdvę į darbo, poilsio, pokalbių zonas, atskirti jas transformuojamomis pertvaromis ar sienelėmis, įrengti atskiras kabinas susitikimams su klientais ar pokalbiams telefonu, sumontuoti lengvas, garsą sugeriančias pertvaras tarp darbo vietų. Biuruose ypač populiaru naudoti įvairių medžiagų akustines plokštes, kurios neretai tampa pagrindiniu interjero akcentu. Patogu ir gana nebrangu įrengti akustines lubas.

Ligoninės ir poliklinikos

Ligoninėse ir poliklinikose sveikata ir pacientų komfortas, be abejo, yra aukščiausias prioritetas. Tai specifinės architektūros įstaigos, kuriose reikalingi ypatingi sprendimai visais patalpų planavimo ir įrengimo atvejais. Palatoms, gydytojų kabinetams, procedūrinėms ir operacinėms taikomi skirtingi akustiniai reikalavimai, bet visus juos jungia bendras motyvas – aukščiausių higienos normų užtikrinimas. Jokie akustiką ar garso izoliaciją gerinantys sprendimai negali būti įvykdyti naudojant nesaugias žmogaus sveikatai medžiagas, juos turi būti lengva prižiūrėti ir valyti.

Namai

Dienos pabaigoje grįžę namo tikimės gerai pailsėti ir kokybiškai praleisti laiką su šeima. Šiuolaikiniai būstai yra projektuojami siekiant užtikrinti gyventojams kuo aukštesnį akustinį komfortą, deja, neretai pasitaiko, kad tam tikri interjero sprendimai, ypač garsi buitinė technika ar specifinis buto planas, neleidžia namų paversti ramybės oaze. Senos statybos namų gyventojai neretai skundžiasi ir prasta garso izoliacija. Visos problemos išsprendžiamos – svarbiausia jas tinkamai nustatyti.

Daugiau apie tai skaitykite straipsnyje 7 svarbiausi klausimai apie akustinį komfortą namuose

Akustinis komfortas su Knauf

Norint pagerinti patalpų akustiką, garsą sugeriančios plokštės yra, ko gero, patogiausias ir paprasčiausias sprendimas. Jas galima naudoti ir privačiuose, ir viešuose interjeruose, o dėl santūraus ir minimalaus dizaino lengva pritaikyti prie bet kokios stilistikos erdvės. Jos gali būti montuojamos ant lubų ar sienų, tvirtinamos prie tam skirto karkaso, numatant izoliacinį sluoksnį už jų arba be jo. Tai specializuota priemonė, kuri savo garsą sugeriančias savybes įgijo dėl perforacijos, akytos tekstūros ir specialių medžiagų. Dėl unikalios oro gryninimo technologijos „Cleaneo Technology®“ šios plokštės aktyviai apsaugo ir gerina vidaus patalpų klimatą bei oro kokybę, sumažina jame lakiųjų junginių kiekį.

Patalpose, kurioms keliami itin aukšti higienos standartai: medicinos įstaigose, restoranų virtuvėse, laboratorijose, sporto centruose, siūlome naudoti plokštes Danotile. Šios plokštės atsparios drėgmei ir cheminiam poveikiui, išsiskiria puikiomis eksploatacinėmis savybėmis ir saugumu.

Norintiesiems užtikrinti gerą garso izoliaciją patalpose vienareikšmiško sprendimo pasiūlyti neįmanoma: atsižvelgiant į erdvės tipą, funkciją ir problematiką, gali būti naudojamos įvairios sistemos ir medžiagos. Visgi prie populiariausių medžiagų, naudojamų garso izoliacijai gerinti, priskiriamos atitinkamų savybių gipso kartono plokštės. Verta nepamiršti, kad karkasinių pertvarų garso izoliacijos savybės priklauso nuo naudojamų plokščių masės, tad siūloma įsigyti sunkesnių gipso kartonio plokščių Blue ar pačius aukščiausius garso izoliacijos reikalavimus atitinkančių Silentboard.

DAUGIAU INFORMACIJOS