Knauf Knauf

Grindys naujame būste – kokias rinktis ir kodėl?

Weiter

Įsirengiant naują būstą nuo nulio daugiausia svajojame apie jaukios, estetiškos aplinkos sukūrimą, ilgai renkamės spalvas, tekstūras, baldus ir interjero akcentus. Norint sukurti ilgus metus tarnaujantį, gerą išvaizdą išlaikantį ir funkcionalų interjerą, verta atkreipti dėmesį į visus jo „sluoksnius“: ir tai, kas matoma, ir tai, kas paslėpta po apdaila. Tas pats liečia grindis: ypač svarbu yra pasirinkti tokią jų dangą, kuri atlaikys intensyvų naudojimą, bus lengvai prižiūrima, atitiks patalpos specifiką, gali būti klojama ant šildomų grindų ir panašiai.

Ar tai būtų linoleumas, ar natūralaus medžio parketlentės, grindų dangos lemtis priklauso nuo visos grindų sistemos. Pasirinkus pastato konstruktyvui netinkamą grindų tipą, patalpai netinkamas medžiagas, nepasirūpinus tinkama grindų apsauga nuo drėgmės ten, kur tai aktualu ar neatsižvelgus į potencialias apkrovas, danga gali atšokti, suskilinėti ar tiesiog netenkinti pagrindinių jai keliamų reikalavimų.

Įrengiant naujų būstų sienas ar lubas ypač dažnai yra naudojamos sausos statybos sistemos: gipso kartono plokščių ant metalinių profilių karkaso konstrukcijos, kurias montuoti galima be šlapių procesų. Per pastaruosius metus šios sistemos tapo kone akivaizdžiu pasirinkimu bet kokios paskirties vidaus patalpų įrengimui. Jos nėra brangios, yra lengvesnės, neretai plonesnės lyginant su masyviąja statyba, taip pat patogiai ir paprastai montuojamos, tad darbus galima atlikti savarankiškai. Gipso kartono plokščių įvairovė leido atsirasti daugybei sistemų, kurias galima pritaikyti kone kiekvieno užsakovo poreikiams, kiekvienam patalpos tipui. Nors daugumai žinomos kaip luboms ar pertvaroms naudojama medžiaga, gipso kartono ar gipso plaušo plokštes galima naudoti ir grindų įrengimui. Knauf sukurtos sausųjų grindų sistemos pasižymi dideliu pritaikymo galimybių spektru, o tam tikrais atvejais yra nepakeičiamos.

Individualių namų grindys

Grindų tipą paprasčiausia rinktis pagal gyvenamojo pastato specifiką: vieno aukšto individualiuose namuose galima įrengti bet kokias grindis – nesvarbu nei konstrukcijos svoris, nei darbų atlikimo specifika. Sausos statybos privalumai nebeatrodo tokie konkurencingi: naujai statomuose namuose šlapieji procesai ir taip atliekami kituose vidaus patalpų įrengimo etapuose; o grindų liejimui reikiama įrangą ir medžiagas nesunku atgabenti į statybvietę. Sausas grindis patartina įrengti, kai siekiama sutaupyti laiko, vidaus apdailos darbai atliekami ekspresiniu tempu: kadangi darbo metu nenaudojamos jokios šlapios medžiagos, nereikia laukti kol paviršiai sustings ar išdžius, o dangą ant plokščių pagrindo galima kloti jau kitą dieną.

Situacija šiek tiek keičiasi, kai namuose atsiranda mansarda ar antras aukštas. Priklausomai nuo pastato konstruktyvo gali tekti naudoti mažiau sveriančias medžiagas ir sistemas, tuomet sausų grindų variantas tiks puikiai. Sistema susideda pagrinde iš specialaus sauso barstalo, pavyzdžiui, keramzito sluoksnio bei tarpusavy PVA tipo klijais sutvirtinamų gipso kartono plokščių. Visus elementus, medžiagas ir montavimui būtinus įrankius lengva nusinešti laiptais aukštyn, nereikia naudoti kranų, kelti medžiagų pro langus ir panašiai.

Birus keramzito posluoksnis nėra būtinas, jis naudojamas tais atvejais kai grindų konstrukciją reikia lyginti, t.y. grindys nėra horizontalios ar konstrukcijoje yra akivaizdžios duobės. Kitas variantas – kai grindų konstrukcijoje norima pravesti inžinerinius tinklus, pvz. šildymo vamzdžius, elektros instaliaciją ir panašiai. Jei pagrindas yra lygus ar pakankamai lygus, tai galima išsiversti be biraus posluoksnio. Pakanka pakloti smūginį garsą izoliuojantį specialios vatos sluoksnį ir tiesiogiai ant jos kloti grindines plokštes, ant kurių klojama pasirinkta grindų danga.

Naudojant gipso kartono plokštes bendras grindų lygis pasikelia sąlyginai nedaug – vos keliais centimetrais. Tai geras variantas, jeigu nesinori masyviu grindų „sumuštiniu“ atimti iš patalpos aukščio. Jei grindys įrengiamos atskirose patalpose, tačiau norima išvengti slenksčio, taikant standartinius sprendimus tai būna padaryti pakankamai sudėtinga, nes jie pasižymi santykinai dideliais storiais.

Sausoms grindims įrengti nereikia jokios specialios įrangos. Gipso kartono plokštės pjaunamos peiliuku, grindų lygis matuojamas ir barstalas lyginimas linijuotėmis, klijai tepami mentele. Jeigu būste įrengiamos ir kitos sausos statybos konstrukcijos (pavyzdžiui, pertvaros, lubos ar sienų apkalos) galėsite grindims naudoti tuos pačius prietaisus ir įrankius.

Gipso plaušo plokštėms pjauti paprasto kanceliarinio ar statybinio peilio nepakaks, joms reikia arba siaurapjūklio, arba diskinio pjūklo, tačiau tai yra labai standartiniai statybiniai instrumentai, jokios egzotikos ar didelių investicijų tai nereikalauja.

Būstai daugiabučiuose

Lygiai taip pat kaip ir mansardinių ar dviejų aukštų individualių namų atveju, naujų butų daugiaaukščiuose daugiabučiuose pastatuose įrengimui yra labai svarbus taikomų sistemų svoris, patogumas, laikas, mažesnis triukšmas atliekant darbus ir švarą. Sausosios grindys laimi prieš liejamas būtent tuo, kaip paprastai ir greitai yra įrengiamos. Naujos statybos daugiabučiai šiais laikais grupuojami į kompleksus su jaukiais vidiniais kiemeliais, nesinorėtų trukdyti kaimynams, teršti bendro kiemo atvežant į jį sunkiąją statybinę techniką ar gabenti ekstremaliai sunkių medžiagų keleiviniu liftu. Naujo būsto daugiabutyje įrengimo specifika išsiskiria ir tuo, kad darbus įprastai norima pabaigti kuo greičiau, o kaimynų apsuptis verčia ieškoti tylesne darbo eiga pasižyminčių sprendimų.

Didžiausia klasikinio betonavimo bėda – betonuojant į pastatą įnešamas milžiniškas kiekis vandens, be to atsiranda pavojus banaliai užlieti vandeniu žemiau esančius kaimynus, nes absoliučiai užsandarinti perdangas yra tikrai sudėtinga.

Knauf specialistų nuomone, sausos grindys tampa vienareikšmišku pasirinkimu, jeigu daugiabutis įterptas į senamiesčio zoną. Centrinės ir istorinės miestų dalys pasižymi kompaktišku, glaustu užstatymu, nėra per daug vietos nei patogiai privažiuoti, nei palikti statybinės technikos ar didesnių transporto priemonių. Laimi lengvai įgyvendinami, per daug laiko resursų nereikalaujantys sprendimai.

Plokščių tipai

Standartinis Knauf sausų grindų sprendimas – gipso kartono plokštės Brown . Tai ypač tvirtos, storesniu kartono sluoksniu dengtos plokštės, tinkančios sausoms patalpoms. Jas galima kloti ir įprastos drėgmės patalpose, pavyzdžiui, vonios kambaryje ar virtuvėje, su sąlyga, jog bus naudojama hidroizoliacija. Hidroizoliacija reikalinga visada, visai nesvarbu kokia plokštė ar grindų konstrukcija naudojama. Hidroizoliacija saugo, kad vanduo netekėtų į perdangą ir neužlietų kaimynų, negadintų jų būsto apdailos sluoksnių. Plokštės atsparumas vandeniui ir drėgmei yra du skirtingi dalykai. Hidroizoliacija saugo nuo tiesioginio vandens poveikio, bet ji visiškai nesaugo nuo drėgmės, tiksliau vandens garų poveikio. Todėl gipsinės plokštės, kurios yra jautrios pastoviam drėgmės poveikiui gali būti patalpose, kur drėgmės poveikis yra nepastovus. Tokios patalpos ir yra gyvenamo būsto vonios kambariai, ar virtuvės. Brown tai biudžetinis, tačiau patikimas ir laiko patikrintas pasirinkimas. Šias plokštes galima kloti nuo vieno iki trijų sluoksnių, kurie tarpsavy suklijuojami PVA tipo klijais. Standartinis sprendimas – du sluoksniai.

Brown plokštes kloti vienu sluoksniu negalima, jos nesusiriš tarpusavyje, be to 12,5 mm storio sluoksnio nepakaks perimti eksploatacines apkrovas. Nors plokštės Brown lengvai pritaikomos daugelyje gyvenamųjų patalpų, prieš nusprendžiant jas įsigyti reikėtų pagalvoti ir apie galutinę grindų dangą. Šių plokščių negalima naudoti su deformacijai palankiomis medžiagomis: parketu, masyviuoju parketu, didelėmis plytelėmis. Su stipriau deformuotis linkusiomis medžiagomis: klijuojamas sluoksniuotas ar masyvus parketas, didelio formato plytelės ar plokštės. Besideformuojanti medžiaga veikia klijus, kurie tiesiogiai liečiasi su pagrindu, t.y. kartonu, ko pasekoje danga gali atšokti kartu su kartonu.

Gipso plaušto plokštės Brio tai plačiai pritaikomas, bet ir kiek brangesnis sprendimas. Tai vientisos, monolitinės, tvirtos, tarptautinio pripažinimo sulaukusios plokštės. Pagrindiniai skirtumai pastebimi statybvietėje. Žinoma, visada reikia stengtis sausas grindis montuoti tuo metu, kai visi didieji statybos darbai padaryti, kad suklojus grindis belieka sekančią dieną kloti grindų dangą, pasirūpinti smulkmenomis (grindjuostės, baldai ir pan.). Kai paklojamas grindų pagrindas, o po to vyksta su jomis nesusiję apdailos darbai (sienų tvarkymas, lubų, elektros instaliacijų, vėdinimo sistemų įrengimas ir t.t.), tai gipso kartono plokščių paviršius bus pažeista – jį išlaikyti nepažeistu labai sudėtinga. Gipso plaušo plokštės nėra nepažeidžiamos, bet jos bus bet kokiu atveju patvaresnės, o jei užterštą paviršių galima nušlifuoti ir turėti vėl tinkamą paviršių grindų dangos klojimui, pvz. plytelių klijavimui.

Ant gipso plaušto plokščių galima klijuoti įvairias medines dangas, masyvų nesluoksniuotą parketą (su sąlyga, kad jo storis neviršys 2/3 pagrindo storio), taip pat šiek tiek didesnes plyteles (kraštinės ilgis iki 40 cm). Norint klijuoti didesnio formato plyteles galima naudoti papildomai skiriamasias dangas – pasikonsultavus su specialistais problemų kilti neturėtų.

Nors gipso plaušto plokštės yra atsparios kėdžių su ratukais sukeliamoms apkrovoms, reikėtų įrengti papildomą 2mm liejamo grindų glaisto sluoksnį. Jis dengiamas tais atvejais, kai bus klojamos plonasluoksnės ir minkštos grindų dangos, pvz. PVC dangos, linoleumai, plonos kiliminės dangos. Kitais atvejais (kai dengiamas laminatas, parketas, plytelės ir pan.) šio sluoksnio nereikia. Sausųjų grindų konstrukcijos tinkamos naudoti su grindų vandenimi šildomomis sistemomis. Taip pat, naudojant izoliacines medžiagas, galima pagerinti patalpos garso izoliacinius rodiklius (ypač jeigu grindys yra sistemos dalis: pasirūpinama ir sienų, ir lubų garso izoliavimo savybių gerinimu).

Sausųjų grindų konstrukcija gerinti galima smūginio garso vertę, orinio garso izoliacijai ši konstrukcija didelės įtakos neturės. Orinį garsą izoliuoja perdangos konstrukcija (jei masyvi) arba mineralinė vata instaliuota į tarpus tarp sijų (medinių sijų perdangose). Jei perdangos orinio garso izoliacija nepakankama, tai galimas sprendimas – gipso plokščių lubų konstrukcijos įrengimas apatinėje patalpoje.

DAUGIAU INFORMACIJOS