Knauf Knauf

Kaip tinkamai paruošti paviršius apdailai

Kaip tinkamai paruošti paviršius apdailai

Imdamiesi vidaus apdailos darbų, visuomet susiduriame su sienų ir lubų paviršių paruošimu dažymui ar klijavimui tapetais. Kartu iškyla ir problema – kaip meistrui, kuris glaistys minėtus paviršius, tiksliai apibrėžti, kokio konkretaus rezultato norime? Apie tai, kaip išvengti šios problemos bei išsirinkti tinkamas priemones paviršių apdailai pataria mūsų specialistai.

Weiter

Paviršiaus paruošimo galimybės

Neretai supratimas, kaip turi atrodyti kokybiškai paruoštas paviršius, yra subjektyvus, o meistro ir užsakovo reikalavimai optiniam paviršiaus vaizdui gali labai skirtis. Dažniausiai sutartyse ir techninėse specifikacijose paruošimo kokybė nusakoma gana miglotomis frazėmis, pavyzdžiui, „paruoštas dažyti”, „paruoštas tapetams klijuoti”, „lygus”, „tinka šoniniam apšvietimui” ir pan.

Kad susikalbėti būtų lengviau, rekomenduojame vadovautis Europos gipso gamintojų asociacijos „Eurogypsum“ ir Vokietijos gipso gamintojų asociacijos taikomais paviršių paruošimo lygių standartu Q1-Q4, skirtu gipskartonio plokščių ir nutinkuotų paviršių apdailos darbams apibrėžti. Q4 Plus lygį siūlome ypač preciziško lygumo ir glotnumo reikalaujantiems paviršiams, kurie bus dažomi aukščiausios kokybės glazūriniais dažais.

Jau pirminio apdailos darbų planavimo metu būtina žinoti, kokia bus galutinė apdaila ir kokį paviršių – tinkuotą ar gipskartonio – reikia jai ruošti. Būtent pagal tai sprendžiama, kaip apdailai turi būti paruoštas paviršius.

Q1 paviršiaus paruošimo lygis

Tinkuojant paviršius, kurie turi atitikti paprasčiausius paviršiaus plokštumo reikalavimus, ir kuriems nekeliami optiniai reikalavimai, užtenka vadinamojo „nubraukto“ tinkavimo, kai tinko paviršiaus nebūtina išlyginti ir užtrinti. Ant tokių paviršių gali likti matomos darbinės žymės, taip pat tinko įskilimai ir medžiagos suslūgimas.

Jei glaistomas ne tinkuotas, o gipskartonio konstrukcijos paviršius, tai tiesiog užpildomos ir siūlėms skirta juosta armuojamos sandūros tarp gipskartonio plokščių. Taip pat užglaistomi matomi gipskartonio tvirtinimo elementai (savisriegiai). Jei bus klijuojamos plytelės, pakanka tik užglaistyti siūles ir jungtis.

Q1 kokybės lygio paviršiai tinka:

 • baigiamajam tinko, kurio grūdelių dydis ≥ 2,0 mm, sluoksniui;
 • sienų dangoms iš plytelių (keraminių, akmens masės ir kt.), natūralaus akmens.

Q2 paviršiaus paruošimo lygis

Tai kokybiniu standartu laikomas paviršiaus paruošimas, kuriam keliami įprasti reikalavimai. Paviršiai nutinkuoti gipsiniu tinku jau atitinka Q2 lygio reikalavimą. Cementiniu tinku apdirbtą paviršių reikia tinkuoti dar 1-2 kartus iki pasiekti Q2 lygį. Šio kokybės lygio reikalavimus atitinkančiame paviršiuje, prieš atliekant galutinę apdailą, visada lieka darbo įrankių paliktų pėdsakų. Be to, neįmanoma pasiekti, kad esant šoniniam apšvietimui nebūtų šešėlių.

Q2 lygio (laikomo standartiniu kokybiniu lygiu) ruošiama gipskartonio konstrukcijos paviršius nuglaistomas pagal Q1 lygio reikalavimus, o paskui dengiamas antru glaisto sluoksniu, užtikrinant tolygų perėjimą iš siūlių zonos į plokštės paviršių, užglaistant ne tik siūles, bet ir tvirtinimo elementus, vidinius bei išorinius kampus, bei jungčių vietas. Šiuo lygiu nuglaistytame gipskartonio konstrukcijos paviršiuje negali likti paviršiaus apdorojimo žymių arba glaisto likučių. Jei reikia, nuglaistytos vietas nušlifuojamos.

Q2 kokybės lygio paviršiai tinka:

 • baigiamajam apdailos tinko sluoksniui, kurio grūdelių dydis > 1,0 mm;
 • sienų dangoms, išsiskiriančioms vidutine ir stambia tekstūra, pavyzdžiui, stambaus pluošto tapetams;
 • matinių dažų su užpildu (pavyzdžiui, silicio), vidutinės ir stambios struktūros dažų bei dengiamųjų (pavyzdžiui, dispersinių dažų) sluoksniams, kurie tepami ilgo plauko vilnos arba reljefiniu voleliu.

Q3 paviršiaus paruošimo lygis

Šio paruošimo lygio paviršiams keliami didesni nei standartiniai (Q2) optiniai reikalavimai. Taip paruoštame paviršiuje išvengiama įrankių paliktų darbinių žymių, tačiau esant šoniniam apšvietimui, išryškėja nedidelės žymės ir šešėliai. Q3 lygio paviršius ruošiamas taip pat, kaip ir Q2, tik papildomai padengiamas dar vienu ar keliais glaisto sluoksniais, jei tai daroma ant tinkuoto pagrindo arba papildomas siūlės glaistymas platesne juosta ir visos gipskartonio plokštės padengimas glaisto sluoksniu (porų užpildymas) ir prireikus – paviršiaus nušlifavimas, jei pagrindas - gipskartonio konstrukcija.

Q3 kokybės lygio paviršiai tinka:

 • baigiamajam apdailos tinko sluoksniui, kurio grūdelių dydis ≤ 1,0 mm;
 • smulkios tekstūros apdailai, pavyzdžiui, pluoštiniams tapetams;
 • dažyti matiniais, smulkios tekstūros dažais.

Q4 paviršiaus paruošimo lygis

Ketvirtajam paviršiaus paruošimo lygiui keliami aukščiausi plokštumo reikalavimai. Šiuo atveju rekomenduojama naudoti glaistus, kuriuos galima dengti storesniu sluoksniu.

Paviršiaus paruošimas pagal Q4 kokybinį lygį mažina nelygumų ir šešėlių atsiradimo tikimybę, nors ir neįmanoma pasiekti, kad esant šoniniam apšvietimui nebūtų absoliučiai jokių šešėlių. Tad reikėtų iš anksto žinoti, kokio tipo apšvietimas bus naudojamas, ir darbo metu sumodeliuoti tokio pat pobūdžio apšvietimą.

Jei šiuo kokybiniu lygiu ruošiama gipskartonio konstrukcija, tai nuglaistomos siūliės, darant platų užleidimą, po to padengiamas visas paviršius ir galiausiai jis ištisai nuglotninamas: nuglaistomas arba nutinkuojamas plonasluoksniu 1-2 mm storio tinku, pavyzdžiui, Multi-Finish arba Multi-Finish M . Kitaip nei glaistant pagal Q3 paviršiaus paruošimo lygį, čia visas gipskartonio paviršius padengiamas ištisiniu glaisto arba tinko sluoksniu. Praktiškai tai reiškia, kad visas paviršius bus padengtas jau paruoštu naudoti polimeriniu glaistu, jei reikia, tai ir dviems sluoksniais. Po šlifavimo darbų gaunamas optimalus ir lygus paviršius, iki minimumo sumažėja paviršiaus apdorojimo ir siūlių žymių.

Q4 kokybės lygio paviršiai tinka:

 • glotniai arba blizgiai struktūruotai sienų dangai, pavyzdžiui, metalo ar vinilo sluoksniu padengtiems tapetams, šilkiniams gobelenams;
 • vidutiniškai blizgių dažų sluoksniu dengtiems paviršiams.

Glaistų rūšys

Glaistai – tai medžiagos, užtepamos ant paviršiaus 0–3 mm storio sluoksniu. Medžiagos, skirtos didesnio storio sluoksniams, vadinamos plonasluoksniais tinkais, pavyzdžiui, Multi-Finish . Iš esmės yra trys skirtingi glaistų tipai:

 • chemiškai besirišantis (kietėjantis) gipsinis glaistas;
 • ore džiūstantis polimerinis glaistas;
 • cementinis glaistas;

Tinkuojamiems ar gipskartonio paviršiams glaistyti paprastai naudojami polimeriniai arba gipsiniai glaistai, tuo tarpu cementiniais glaistomos tik cementinės plokštės arba jie naudojami ypač drėgnose patalpose, pavyzdžiui, baseinuose.

Sausieji gipsiniai glaistai

Sausieji gipsiniai glaistai naudojami vidaus darbams, jei reikalinga nepriekaištinga kokybė. Šie kietėjantys glaistai įprastai yra miltelių, kuriuos reikia sumaišyti su vandeniu, pavidalo. Gipsinius glaistus lengva užtepti, o greitai suformuojamas paviršius yra glotnus ir lygus. Be to, jų plastiškumas ir stabilumas leidžia atlaikyti didelę apkrovą ir užtikrina geresnę garso izoliaciją gipskartonio konstrukcijose.

Gipsiniai KNAUF glaistai yra optimalus pasirinkimas, norint pasiekti Q1–Q2 paviršiaus paruošimo lygį. Jie greitai kietėja (45–75 min.) ir mažai suslūgsta, todėl idealiai tinka net ir gilesnėms siūlėms tarp gipskartonio plokščių užtaisyti. Dėl tos pačios priežasties galima tepti įvairaus storio šių glaistų sluoksnius, todėl jų reikia mažiau, taigi, taupomos medžiagoms skirtos išlaidos ir darbo laikas.

Paruošti naudoti polimeriniai glaistai

Ore išdžiūstantys polimeriniai glaistai dažniausiai būna visiškai paruošti naudoti. Itin geromis išlyginamosiomis ir sukibimo savybėmis pasižyminčių KNAUF glaistų sandara tokia, kad dengimo metu nesiformuotų duobučių, panašių į kraterius, arba oro burbulų. Šie glaistai ilgiau džiūva (Įprastomis aplinkos sąlygomis 1 mm storio glaisto sluoksnis visiškai išdžius maždaug per vieną dieną) ir labiau suslūgsta, nei gipsiniai, jie tinkami tik negilioms siūlėms, todėl dažniausiai naudojami kaip baigiamieji apdailos sluoksniai, idealiai tinkantys ruošiant Q4 ir Q4 PLUS lygių paviršius.

Jei norite pasikonsultuoti ar parinkti medžiagas savo namui, skambinkite į KNAUF informacijos centrą tel. +370 5 213 2222 arba rašykite [email protected]

DAUGIAU INFORMACIJOS