Knauf Knauf
Atgal

Tinkamas glaistas – būtinybė lygiems paviršiams

Geros akustikos įprasta tikėtis koncertų salėse, konferencijų centruose ir panašiuose viešosios paskirties objektuose. Tačiau specialistai pabrėžia, kad akustikos svarbą būtina įvertinti ir kuriantis namuose. Priešingu atveju net šiuolaikiškai įrengtame b

Kas yra lygus paviršius – klausimas, į kurį, atrodo, atsakymą žino visi. Vis dėl to, neretai atlikus sienų ar lubų tinkavimo darbus paaiškėja, jog užsakovas ir vykdytojas paviršiaus lygumą suvokia skirtingai. Kaip to išvengti? Apie Q1-Q4 paviršiaus paruošimo lygių sistemą, padedančią orientuotis, koks bus galutinis sienų tinkavimo rezultatas, pasakojame čia:

Kuo ilgiau ir kruopščiau kuriame būsimų namų viziją, tuo skaudžiau tenka nusivilti paaiškėjus, kad realybėje įgyvendintos idėjos atrodo ne taip šauniai kaip vaizduotėje. Tačiau to išvengti paprasta. Tereikia dar prieš pradedant apdailos darbus įvertinti erdvių ypatumus ir pasirūpinti, kad interjero negadintų nelygūs, ištrupėję, defektais akis badantys paviršiai.

Kas yra lygus paviršius – klausimas, į kurį, atrodo, atsakymą žino visi. Vis dėlto, mūsų bendrovės Sausosios statybos produktų grupės vadovas Kęstutis Janeika sako, kad neretai jau atlikus darbus paaiškėja, kad užsakovas ir vykdytojas paviršių lygumą suvokia skirtingai.

„Žmonės nori matyti kuo lygesnes sienas, tam išleisdami kuo mažiau pinigų. Bet kuo sienų norime lygesnių, tuo kokybiškesnių glaistų joms reikia, tuo ilgiau ir kruopščiau turi dirbti meistras. Blogai tai, kad prieš pradedant darbus iš anksto aiškiai nesusitariama, kaip būtent lygų sienos ar lubų paviršių įsivaizduoja užsakovas. Tokiais atvejais tik baigus darbus paaiškėja, kad meistro atliktas darbas užsakovo netenkina, nes lygias plokštumas jie abu įsivaizduoja skirtingai“, - teigė K. Janeika.

Būtent dėl šios priežasties Lietuvoje siekiame įdiegti keturių paviršiaus paruošimo lygių sistemą, naudojamą Vakarų Europos šalyse. Q1-Q4 lygių sistemą, skirtą gipskartonio plokščių ir nutinkuotų paviršių apdailos darbams, parengė Vokietijos gipso gamintojų asociacija ir Europos gipso gamintojų asociacija „Eurogypsum“. Ši sienų ir lubų paviršių parengimui skirta sistema padeda orientuotis, kokius technologiškai būtinus darbus reikia atlikti prieš konkrečią apdailą ir koks bus galutinis rezultatas.

Pavyzdžiui, Q1 paviršių paruošimo lygis yra dažniausiai pasirenkamas ruošiantis klijuoti plyteles. Optiniai reikalavimai tokiam paviršiui netaikomi, jis neturi būti išlygintas, nes ant jo bus klijuojamos plytelės.

Q2 paruošimo lygis turi atitikti sienų ir lubų paviršiams keliamus paprastuosius reikalavimus. Reikėtų žinoti, kad šio lygmens paviršiuje neįmanoma išvengti darbo įrankių paliktų pėdsakų, be to, esant šoniniam apšvietimui ant paviršiaus bus matomi šešėliai. Šio paviršiaus paruošimo lygmens pakanka, jei plokštumą ruošiamasi klijuoti stambaus pluošto tapetais, padengti matiniais dažais arba didesnės frakcijos dekoratyviniu tinku.

Q3 paviršiaus paruošimo lygis yra reikalingas tais atvejais, kai plokštumą ketinama dengti smulkios struktūros tapetais ar dažais, mažesnės frakcijos dekoratyviniu tinku. Šio lygmens paruošimo paviršiuje nebus matyti darbo įrankių paliktų žymių, jis atitiks aukštesnius nei standartiniai optinius reikalavimus. Tačiau pasirinkus šoninį apšvietimą mažesnės apimties žymių ir šešėlių nepavyks visiškai išvengti.

Ketvirtasis paviršių paruošimo lygmuo Q4 naudojamas tais atvejais, kai būtini ypač lygūs paviršiai. Pavyzdžiui, jei siena bus dažoma blizgiais dažais, dengiama metalizuotais ar viniliniais lygiais tapetais, pasirinkus Q1, Q2 ar Q3 lygmens paviršiaus paruošimą ji atrodys nelygi, bus matomi šešėliai, o bendras vaizdas užsakovo netenkins. Q4 lygmeniui keliami itin aukšti plokštumo reikalavimai, o geram rezultatui pasiekti rekomenduojama naudoti glaistus, kurie gali būti dengiami storesniu sluoksniu.

Lietuvoje taip pat siekiame įvesti ir dar vieną papildomą lygmenį – Q4 PLUS. Jis pasirenkamas tais atvejais, kai keliami patys aukščiausi paviršiaus glotnumo reikalavimai. Pavyzdžiui, jei interjere planuojamas intensyvus šoninis apšvietimas, rekomenduojama rinktis būtent Q4 PLUS lygmenį, nes jį naudojant paviršius tampa ypač glotnus.

Patogu ir ekonomiška

Tinkamai parinktas ir padengtas glaistas – svarbiausia priemonė, siekiant bet kurio iš minėtų paviršiaus paruošimų lygmens. Išskiriami trys skirtingi glaistų tipai: ore džiūstantis polimerinis glaistas, chemiškai besirišantis (kietėjantis) gipsinis glaistas ir cementinis glaistas.

K. Janeika pastebi, kad rinkoje glaistų pasiūla yra didžiulė ir meistrams leidžia rinktis, kokiomis priemonėmis jie sieks geriausio rezultato. „Tą patį paviršiaus paruošimo lygmenį skirtingi meistrai gali pasiekti skirtingais keliais. Juk kiekvienas jų turi savo metodiką. Pavyzdžiui, vienas geriau atliks kelias papildomas operacijas ir užtruks kiek ilgiau, o kitas galbūt rinksis gipsinį glaistą, kurį iškart galima tepti storesniu sluoksniu ir rezultatą pasiekti greičiau“, - aiškino K. Janeika.

Mūsų bendrovė siūlo itin platų glaistų asortimentą tiek žaliavos, tiek ir konsistencijos aspektais. Pavyzdžiui, vieni glaistai parduodami sausieji, miltelių pavidalo, kiti – jau paruošti naudoti mišiniai. Pastarieji ilgiau džiūna, gali būti naudojami plonesniais sluoksniais ir yra ypač efektyvūs baigiamajame darbų etape. Be to, kremo konsistenciją primenančiuose mišiniuose dengimo metu nesusidaro oro burbulų bei duobučių. Panaudojus reikalingą kiekį mišinio tereikia uždaryti jo talpyklą – likusi glaisto dalis nesudžius ir jo nereikės išmesti.

„Tuo tarpu sausieji glaistai džiūdami daug mažiau slūgsta, todėl jos galima naudoti ten, kur reikia storesnio glaisto sluoksnio. Sausieji gipsiniai glaistai gerai sukimba su pagrindu, tolygiai džiūna, juos paprasta naudoti. Be to, geram rezultatui pasiekti reikia mažiau šio glaisto sluoksnių, todėl jį galima vadinti ir ekonomišku“, - aiškino K. Janeika.

Universalus pasirinkimas

Norintiems sutaupyti laiko ir pinigų renkantis glaistus bendrovė „Knauf“ siūlo universalųjį glaistą Q-Filler . Šis glaistas tinkamas ruošiant net keturių lygmenų paviršius - tik 4Q PLUS lygmeniui jis būtų netinkamas, nes siekiant pačių aukščiausių paviršiaus lygumo standartų reikėtų rinktis ypač smulkų glaistą.

Universalusis Q-Filler yra patrauklus pasirinkimas ir taupantiesiems pinigus, nes šio produkto sąnaudos yra mažesnės. Įprastai polimeriniai glaistai yra dengiami plonais sluoksniais, todėl jų reikia daugiau, o darbų procesas vyksta lėčiau, tačiau Q-Filler gali būti dengiamas ir storesniu sluoksniu. Skaičiuojama, kad šiuo glaistu galima padengti net iki 40-50 % daugiau ploto, nei panašiais kainuojančiais kitų gamintojų universaliaisiais glaistais.

Nors tokį sudėtingą ir atsakingą darbą kaip sienų glaistymas visuomet rekomenduojama patikėti kvalifikuotiems specialistams, kartais kai kuriuos nedidelius trūkumus galima bandyti pašalinti ir patiems. Tokiais atvejais taip pat rekomenduojama rinktis universalųjį glaistą.

Jei norite pasikonsultuoti ar parinkti medžiagas savo namui, skambinkite į „Knauf“ informacijos centrą tel. +370 5 213 2222 arba rašykite info@knauf.lt.

„Knauf” straipsnis publikuotas IQ žurnale 2016 kovo mėn. Pilną žurnalo straipsnį galite rasti čia.