Knauf Knauf

PLYTELIŲ SIŪLIŲ GLAISTYMAS: 9 SVARBIAUSI KLAUSIMAI

Sėkmingai suklijavus plyteles, kitas žingsnis yra siūlių užpildymas. Nors šis darbas ir nėra itin sudėtingas, vis dėlto būtent jis nulems, ar plytelių danga atrodys estetiškai, bus patvari ir lengvai eksploatuojama. Populiarėjant stambaus formato plytelėms ir klientams pageidaujant vis siauresnių siūlių, plytelių glaistams keliami aukščiausi techniniai, fizikiniai ir estetiniai reikalavimai. Bet ne mažiau svarbūs ir kokybiškam darbui keliami uždaviniai. Apžvelgę svarbiausius klausimus, susijusius su siūlių užtaisymu, sužinosite, kokiais kriterijais remtis renkantis medžiagas ir į ką atkreipti dėmesį atliekant baigiamuosius plytelių dangos įrengimo darbus.

Weiter

1. KAIP IŠSIRINKTI TINKAMĄ SIŪLIŲ UŽPILDĄ?

Kaip issirinkti siuliu glaista_Knauf Flexfuge Elastic Plus
  • Plyteliu siuliu glaistymas_kaip issirinkti siuliu glaista

Plytelių siūlės gali būti įprastos, užpildomos cementiniais siūlių glaistais, ir deformacinės, užpildomos sanitariniais silikonais arba išskirtiniais atvejais specialiais profiliais. Silikonu paprastai užpildomos deformacinės siūlės, esančios vidiniuose bei išoriniuose kampuose ir aplink santechnikos prietaisus, klijuojamus veidrodžius.

Kokybiški plytelių glaistai ir sanitariniai silikonai, be abejo, turi būti patvarūs, tolygios spalvos, atlaikantys dideles apkrovas bei žalingą aplinkos veiksnių poveikį. Nors plyteles galima klijuoti ir be siūlių, tačiau, vykstant plika akimi nematomiems dangos pokyčiams (keičiantis santykinei patalpų drėgmei bei temperatūrai, kinta ir plytelių matmenys), būtent siūlių užpildas tampa judėjimo kompensatoriumi ir apsaugo plyteles nuo galimo skilimo bei atšokimo. Todėl, prieš galutinai pasirinkdami siūlių užpildą, įvertinkite keletą aspektų. Vienas svarbiausių – kokio tipo plytelių danga parinkta numatytai patalpai. Ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į sąlygas, kuriomis šios plytelės bus eksploatuojamos, bei suformuotus plytelių siūlių pločius. Knauf siūlo tik elastingus plytelių siūlių užpildus Flexfuge Universal 1-20mm, paruoštą naudoti Flexfuge Smart 2-20mm ir skirtą grindims Flexfuge Bodenspezial 2-50 mm siūlėms, pasižyminčius aukštesniais kokybės rodikliais, todėl jie tinka tiek vidutinio, tiek didelio formato visų tipų plytelėms, nepriklausomai ar danga yra drėgnoje aplinkoje, ar patalpoje įrengtas grindinis šildymas (pvz., vonioje, garaže). Dėl sudėtyje esančių veikliųjų priedų ir plastifikatorių šie glaistai kur kas geriau sukimba su didelio formato (pvz., 60 x 60 cm) akmens masės plytelėmis. Jie nepamainomi ir tada, kai reikia užpildyti architektų mėgstamas, itin siauras 1-2 mm siūles arba, priešingai, gerokai platesnes, nei įprasta, siekiančias net iki 20-50 mm. Elastingas plytelių glaistas būtinas ir lauko sąlygomis (pvz., balkone, terasoje) esančiai plytelių dangai. Šioje vietoje tinka visi Knauf siūlomi užpildai nes turi ir vandenį atstumiančių ir biocidinių savybių, kurios užtikrina, kad siūlių užpildas nepraleis drėgmės po plytele ir neleis tamsioms pelėsio dėmėms subjauroti estetinio naujos dangos vaizdo. Pelėsiui atsirasti neleidžiantis glaistas itin naudingas įrengiant drėgnesnes ar prasčiau vėdinamas vidaus patalpas, nes apsaugo kvėpavimo takus nuo sveikatai žalingų pelėsio sporų įkvėpimo.

Vis dėlto bene daugiausia diskusijų kyla, kai reikia išsirinkti plytelių siūlių užpildo spalvą. Vienas svarbiausių kriterijų turėtų būti praktiškumas, nes, pasirinkus ryškią arba labai šviesią spalvą intensyviai naudojamuose ir užteršiamuose plotuose (pvz., įvairių patalpų grindims bei dušo sienoms), puikus rezultatas gali džiuginti neilgai. Purvui, dulkėms ir muilo liekanoms užnešant paviršius, ilgainiui plytelių glaistas papilkėja. Būtent dėl šios priežasties populiariausi yra įvairių tonų pilki ir rusvi glaisto atspalviai.

Nereikėtų pamiršti ir fakto, kad glaisto spalva gana stipriai keičia galutinį patalpos vaizdą. Užpildas, spalviškai kontrastuojantis su plytele (pvz., tamsiai pilkas glaistas, parinktas baltoms plytelėms), sukurs margesnį, bet kartu ir griežtesnį dangos charakterį. Neretai kontrastingas glaistas pasirenkamas norint pabrėžti netradicinės formos, skaldytas ar šešiakampes plyteles. Jei glaistas bus artimas plytelių spalvai, jis leis išryškinti jų faktūrą bei raštą. Klijuodami margas, daug dekoro turinčias plyteles, iš plačios „Knauf“ glaistų spalvinės paletės verčiau rinkitės neutralesnius, dangos foninę spalvą atitinkančius užpildus.

Sanitarinio silikono spalvą derinkite prie pasirinkto glaisto spalvos. Kad būtų patogiau, daugeliui glaisto spalvų „Knauf“ sukūrė silikono atitikmenis, todėl be vargo išsirinksite jums tinkamiausią.

2. KOKIŲ PRIEMONIŲ REIKIA PLYTELIŲ SIŪLĖMS UŽTAISYTI?

Plyteliu siuliu glaistymas_reikalingos priemones

Jei darbus planuojate atlikti patys, procesas taps kur kas sklandesnis iš anksto pasiruošus būtinas priemones. Įsitikinkite, ar turite reikiamą kiekį plytelių glaisto, guminę glaistyklę, didelę, tankią kempinę, mikropluošto šluostę bei kibirus, skirtus užmaišyti mišiniui ir įpilti švariam vandeniui. Apskaičiuodami glaisto kiekį, atkreipkite dėmesį į plytelių formatą, siūlių plotį ir gylį. Smulkioms stiklo mozaikos plytelėms reikės kur kas daugiau glaisto sąnaudų nei vidutinio ar stambaus formato plytelių dangai.

Siūlėms padengti silikonu jums prireiks glaisto spalvos sanitarinio silikono bei pistoleto, padedančio lengviau užpildyti tarpus. Silikono perteklių nesunkiai nuvalysite, turėdami purkštuvą su vandens ir indų ploviklio mišiniu bei specialią guminę mentelę arba medinį ledų pagaliuką apvalintu galu. Jei patalpoje jau yra paviršių su baigta apdaila, numatykite jų apsaugos priemones – dažymo juostą, plėvelę.

3. KĄ REIKIA PATIKRINTI PRIEŠ UŽPILDANT PLYTELIŲ TARPUS?

Plyteliu siuliu glaistymas_Isvalyti kliju likucius
  • Plyteliu siuliu glaistymas_Nuvalyti plyteles

Pirmiausia gerai apžiūrėkite, ar tarpuose neliko plytelių klijų. Klijų likučiai trukdytų užpildyti glaistą reikiamo storio sluoksniu, o per plonas glaisto sluoksnis gali lengvai ištrupėti, pakeisti spalvą. Be to, ant plytelių briaunų matomi klijų likučiai subjaurotų bet kurių plytelių vaizdą. Jei naudosite šviesų siūlių užpildą, šis brokas bus matomas iš toli.

Itin svarbu patikrinti ir plytelių paviršių švarą, nes, plaunant jas po glaistymo, statybinės dulkės, dažai bei smulkūs prilipę klijų gabaliukai gali lengvai užteršti siūles. Siekdami gero rezultato, nusiurbkite, drėgnai nuvalykite ir leiskite dangai išdžiūti.

Glaistymo darbus rekomenduojama pradėti ne anksčiau nei praėjus 1–2 paroms po plytelių klijavimo. Paskubėję sutrikdysite klijų džiūvimo procesą, todėl gali pakisti glaisto techninės savybės.

4. KAIP TINKAMAI PARUOŠTI GLAISTĄ?

Plyteliu siuliu glaistymas_misinio paruosimas

Būtent tinkamas užpildo paruošimas turės didžiausią įtaką jo tvirtumui, atsparumui aplinkos poveikiui ir estetiniam vaizdui. Laikydamiesi tikslių proporcijų, nurodytų ant gaminio pakuotės, sausas medžiagas suberkite į indą, pripildytą reikiamu kiekiu švaraus vandens. Masę išmaišykite maišytuvu ir palikite apytiksliai 5 minutėms išbrinkti, kol cheminių priedų dalelės ištirps vandenyje, tuomet maišymą pakartokite. Šiam darbui geriau nenaudoti lėtaeigio elektrinio maišytuvo, nes, maišant per greitai, į glaistą įterpiamas oras, todėl tarpų užpildas susilpnėja, tampa trapesnis. Taip pat patikrinkite, ar nereikia nugremžti sauso glaisto nuo indo dugno. Įsitikinę, kad paruoštas mišinys yra vienalytis ir tolygios spalvos, galėsite pradėti glaistymo darbus. Konsistencija turėtų būti panaši į riešutų sviestą, nes užtenka tik šiek tiek padauginti vandens ir gauta „sriuba“ jau bus netinkama glaistyti.

Be to, preliminariai įvertinę savo darbo greitį, užmaišykite tik tiek glaisto, kiek sugebėsite sunaudoti greičiau nei per pusę valandos.

5. KAIP TINKAMAI UŽPILDYTI TARPUS GLAISTU?

Plyteliu siuliu glaistymas

Prieš pradėdami glaistyti plytelių dangą, nepagailėkite pastangų jau įrengtiems paviršiams apsaugoti. Jei patalpos lubos ar sienos jau baigtos dažyti, jų kraštus apklijuokite specialia dažymo juosta. Taip paviršių kraštai liks švarūs ir nepažeisti. Jei turite galimybę, dažymo darbus verčiau planuokite po plytelių glaistymo. Rengdamiesi glaistyti sienines plyteles, įsitikinkite, kad tinkamai uždengėte ir apsaugojote medine, viniline ar kita pažeidimams jautria danga išklotas grindis. Verta paminėti, kad prieš glaistant būtina apsaugoti ir išskirtiniais elementais, pvz., blizgiais dažais, dekoruotas sienų plyteles.

Stenkitės pirmiausia nuglaistyti sienines plyteles ir tik tada imkitės grindinių. Ant guminės glaistyklės užsidėkite paruošto glaisto ir, pradėję nuo apačios, įstrižais judesiais kilkite į viršų. Taip apsaugosite grindis nuo nutiškusio glaisto ir sutaupysite laiko horizontaliems paviršiams valyti. Glaistyklę laikydami maždaug 45 laipsnių kampu, veiksmą kartokite tol, kol visi tarpai bus visiškai užpildyti. Kruopščiai patikrinkite, ar siūlių užpilde neliko duobelių. Tokie defektai ne tik sugadintų estetinį vaizdą, bet ir pablogintų plytelių eksploataciją, nes neužpildytuose tarpeliuose vėliau lengvai kaupsis nešvarumai ir pelėsis. Pasirinkę glaistyklę su kieta guma ir bet kurį Knauf plytelių glaistą siūles beveik visiškai užpildysite jau pirmu potėpiu.

Grindis glaistyti pradėkite nuo tolimiausio kampo ir tęskite išėjimo link. Galiausiai paviršius perbraukite glaistykle „S“ raidės formos judesiais. Taip pašalinsite didžiąją dalį glaisto pertekliaus ir plovimo darbus galėsite atlikti kur kas lengviau.

Norėdami pasiekti geriausią rezultatą, dirbkite tik su šviežiai paruoštu užpildu ir nenaudokite mišinio likučių nuo dangos ar jau pradėjusio stingti užpildo.

6. KAIP NUVALYTI GLAISTO PERTEKLIŲ?

Plyteliu siuliu glaistymas_plyteliu valymas

Labai svarbu pradėti valyti glaistą tinkamu metu, kai siūlėse esantis užpildas jau yra pastingęs. Paprasčiausia tai nustatyti įvertinus, ar jo paviršius jau tapo matinis. Jei valyti pradėsite per anksti, galite išplauti per daug glaisto, jei per vėlai – užpildas jau bus sukietėjęs ir jo likučiai pernelyg stipriai prikibę prie dangos.

Pasistenkite išvengti vienos dažniausių klaidų – valyti plytelių užpildą, naudojant per daug vandens. Pernelyg sudrėkęs glaistas gali nebesukietėti tiek, kiek turėtų, pakitus vandens ir cemento santykiui. Užpildas praras tvirtumą, o vietose, kuriose išsiplaus pigmentas, atsiras šviesesnių ruožų, glaisto spalva taps netolygi. Šis defektas tampa ypač matomas, naudojant tamsesnių ir ryškesnių spalvų glaistus.

Plovimui labiausiai tinka specialios statybinės kempinės apvalintais kampais, įgeriančios daug vandens. Naudojant paprastą buitinę kempinę ar šluostę, šį darbą atlikti kokybiškai bus sudėtinga. Sukamaisiais judesiais braukite paviršius drėgna, nugręžta kempine. Teisingai atlikę šį veiksmą, be vargo užpildysite nedideles skylutes bei nelygumus. Dažnai praplaukite kempinę švariame vandenyje. Tai neleis šlapiems cemento likučiams nuo paviršiaus patekti į siūles ir užtikrins, kad užpildo spalva liks nepakitusi.

Antrąkart plyteles valykite braukdami kempine įstrižai per siūlę. Rodomuoju pirštu reikiamose vietose šiek tiek spustelėję kempinę, nesunkiai suformuosite tolygias siūles.

Baigiamasis plytelių valymo etapas yra ant dangos po plovimo likusio matinio sluoksnio nupoliravimas. Šiam darbui patogiausia naudoti mikropluošto šluostes, tačiau tiks ir kiti nepūkuoti medvilniniai audiniai. Plytelių tarpų nepažeisite ir neužteršite tik tokiu atveju, jei poliruoti pradėsite siūlių užpildui visiškai išdžiūvus ir sukietėjus. Poliruokite paviršių sukamaisiais judesiais, kol ant jo nebeliks matinio glaisto likučių sluoksnio. Nepriekaištingam rezultatui pasiekti naudokite cemento likučių valiklį Zementschleier-Entferner.

Pagal paviršių užterštumo lygį pasirinkę tinkamą koncentraciją, be vargo pašalinsite statybinius nešvarumus nuo rūgštims atsparių plytelių paviršių.

7. KUO UŽPILDYTI KAMPINES SIŪLES?

Plyteliu siuliu glaistymas_kampiniu siuliu glaistymas
  • Plyteliu siuliu glaistymas_sanitarinis silikonas

Nedidelėse patalpose deformacines siūles atstoja kampuose esančios siūlės. Jos dažniausiai užpildomos sanitariniais silikonais, kurie netrūkinėja, nes yra elastingi ir sumažina pelėsio atsiradimo riziką drėgnose patalpos vietose. Kai kuriais atvejais išoriniuose kampuose esančios siūlės papildomai formuojamos, naudojant specialius anoduoto aliuminio, nerūdijančiojo plieno ar plastikinius profilius. Pastarieji ne tik sustiprina kampų atsparumą mechaniniams poveikiams, bet ir padeda estetiškai išspręsti plytelių kraštų jungtis probleminėse vietose, pvz., aplink langų ir durų angokraščius.

Deformacines siūles suformuokite ne siauresnes nei 5 mm pločio. Jų dugne įguldykite specialią polietileninę virvelę, kad siūlė būtų teisingos geometrijos, t. y. didesnio pločio nei gylio. Be to, virvelė užtikrina, kad silikonas prisitvirtins tik prie šoninių paviršių ir dėl santykinės drėgmės bei temperatūros pokyčių vykstantys paviršių judėjimai užpildo neįplėš.

Jei danga bus stipriai veikiama saulės spindulių, pvz., balkone ar terasoje, temperatūrines deformacines siūles įrenkite ir užpildykite pasirinktu silikonu ne rečiau nei kas 5 metrus. Tamsių spalvų ir didesnio formato plytelėms tokio tipo siūlės bus reikalingos netgi 2,5 m tankumu.

Sanitarinio silikono Sanitär-Silicon spalvą iš plačios paletės pasirinkite pagal cementinių glaistų siūles. Prieš užpildydami siūles silikonu, įsitikinkite, kad jos yra sausos ir švarios, be glaisto likučių. Tuomet nupjaukite sanitarinio silikono pakuotės galą 45 laipsnių kampu. Patrumpinkite tik tiek, kad angos skersmuo apytikriai atitiktų siūlių plotį. Pistoletu tolygiai paskirstykite silikoną išilgai tarpo. Purkštuvą užpildę vandeniu ir šlakeliu indų ploviklio, apipurkškite siūles ir išlyginkite jas braukdami specialia gumine mentele arba apvalintu mediniu ledų pagaliuku. Braukdami stenkitės neišsiplėsti ant plytelių paviršiaus. Jei vis dėlto silikonu paviršius ištepsite plačiau, nei reikėtų, perteklių lengvai nuvalysite silikono likučių valikliu Silicon-Entferner .

8. KADA GALIMA EKSPLOATUOTI PLYTELES PO SIŪLIŲ UŽPILDYMO?

Plyteliu siuliu glaistymas_Kada galima eksploatuoti

Baigę plytelių siūlių glaistymo darbus, palaukite bent 24 valandas prieš pradėdami jas naudoti. Kad užpildas reikiamai sukietėtų, tvarkomą paviršių būtina apsaugoti nuo žalingų aplinkos veiksnių, patalpas gerai vėdinti ir užtikrinti optimalią temperatūrą bei drėgnumą. Tiesioginė saulė ar skersvėjis gali lemti pernelyg greitą siūlių užpildo džiūvimą. Per anksti sukietėjęs užpildo viršutinis sluoksnis sutrikdo tolygų siūlės džiūvimą. Ne mažiau svarbu lauke klijuojamas plyteles apsaugoti ir nuo lietaus, nes didelė aplinkos drėgmė stipriai pailgina glaisto džiūvimo laiką, o tiesiogiai ant užpildo patekęs vanduo gali pakeisti jo technines savybes ir išplauti pigmentą.

9. KOKIOS PRIEMONĖS TINKAMIAUSIOS PLYTELIŲ SIŪLIŲ PRIEŽIŪRAI?

Plyteliu siuliu glaistymas_Siuliu valymas

Net jei baigus plytelių klojimo ir glaistymo darbus rezultatas atrodo nepriekaištingas, bėgant laikui ant siūlių atsiradę purvo, muilo ir riebalų likučiai gali smarkiai subjauroti vaizdą. Siūlių valiklis „Fugen-Reiniger“ užtikrins, kad plytelių siūlės išliks švarios ir estetiškos net ir praėjus daug metų po darbų atlikimo.

Vis dėlto kai kuriais atvejais nešvarumai būna taip stipriai įsigėrę į cementines siūles, kad visiškai juos išvalyti tampa sunkiai įveikiama užduotimi. Mechaniškas glaisto pašalinimas iš siūlių ir jų užpildymas nauju yra nepigus darbas, kuriam reikia daug laiko. Tokiais atvejais kur kas paprasčiau išbandyti plytelių siūlių atnaujinimo priemonę „Fugenfrisch“. Su ja ne tik padengsite siūles pasirinkta spalva (galimos trys spalvos: balta ir du pilki atspalviai), bet ir apsaugosite jas nuo tolesnio pelėsio atsiradimo.

Plytelių siūlių užpildui ir jų priežiūrai naudodami tik patikimas, aukštos kokybės medžiagas, gerokai pailginsite jų eksploatavimo laiką ir labai pagerinsite estetinį vaizdą. Norėdami išgauti maksimaliai kokybišką rezultatą, plytelių klojimo ir siūlių užpildymo darbams rinkitės visą „Knauf“ produktų liniją: hidroizoliacines medžiagas, gruntą, plytelių klijus, glaistus ir sanitarinius silikonus.

DAUGIAU INFORMACIJOS