Knauf Knauf

Glaistymas

Kad paviršiai būtų lygūs

GLAISTYMAS – TINKAMAI PARUOŠTI PAVIRŠIAI

Tinkamai pasirinktas glaistas turi įtakos galutinei paviršiaus paruošimo kokybei, tad jį rinktis verta atsakingai. KNAUF siūlo glaistą kiekvienam apdailos atvejui: vidaus arba išorės patalpoms, plonasluoksnius arba storasluoksnius, paruoštus naudoti ir sausus mišinius, skirtus dirbti rankiniu arba mašininiu būdu.

Weiter

VSKAS, KĄ TURITE ŽINOTI: GLAISTYMAS

Glaistymas
Kas yra kokybiškai paruoštas paviršius?

Kokybiškai paruošto paviršiaus sąvoka dažnai suprantama skirtingai. Ruošiant paviršius galutinei apdailai dažniausiai sutartyse ir techninėse specifikacijose nėra įvardijama aiški paruošimo kokybė, pateikiamos tik abstrakčios frazės, tokios kaip „paruoštas dažyti“, „paruoštas tapetams klijuoti“, „lygus“, „tinka esant šoniniam apšvietimui“ ir t. t. Iš tokių aprašų, kuriais neapibrėžiami jokie kokybės kriterijai, neįmanoma nusakyti kokybinių paviršiaus savybių. Tuo tarpu praktiškai tenka vadovautis įvairiais ir dažnai subjektyviais kriterijais, kai kartu su paviršiaus lygumu vertinamas gipskartonio plokščių optinis vaizdas arba, pavyzdžiui, žymos paviršiuje, siūlės tarp gipskartonio plokščių ir kt.

Siekiant išvengti nesutarimų siūlome naudoti Vokietijos ir Europos gipso gamintojų asociacijų sukurtą paviršiaus paruošimo lygių standartą Q1–Q4, skirtą gipskartonio plokščių ir tinkuotų paviršių apdailos darbams.

Q1
Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q1 lygiu – bazinis glaistymas

Q1 lygiu ruošiami paviršiai, kuriems nekeliami jokie optiniai lygumo ir dekoratyvumo reikalavimai. Q1 lygis pasiekiamas užglaisčius ir armavus gipskartonio plokščių sandūras bei matomus gipskartonio tvirtinimo elementus (savisriegius).

Taip paruoštas paviršius tinka:

 • Plytelių arba plokščių apdailai.
 • Storam tinko sluoksniui.

Jei gipskartonio konstrukcija susideda iš kelių sluoksnių, būtina užglaistyti pirmųjų sluoksnių plokščių sandūras, taip pat jungčių vietas su kitomis konstrukcijomis. Glaistoma siūlių glaistu nenaudojant armavimo juostos. Šių sluoksnių savisriegių galvutės neglaistomos. Jeigu planuojama plytelių apdaila, užteks tik užglaistyti siūles ir jungtis. Taip pat reikėtų vengti glotninti ir stengtis, kad glaisto nepatektų už siūlės kraštų.

Q1 paruošto paviršiaus lygumas: taip paruošti paviršiai, kuriems nekeliama optinių ir dekoratyvumo reikalavimai.

Q2
Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q2 lygiu – bazinis glaistymas + platesnė siūlė

Q2 lygiu paruošti paviršiai atitinka standartinius paviršiams keliamus reikalavimus. Taip glaistant siekiama suformuoti tolygų perėjimą iš siūlių zonos į plokštės paviršių. Tai taikoma ir tvirtinimo elementams, vidiniams ir išoriniams kampams bei jungčių vietoms. Q2 lygį sudaro pradinis glaistymas (Q1) ir antro sluoksnio glaistymas (baigiamojo sluoksnio glaistymas, kol perėjimas iš siūlių zonos į plokštės paviršių taps tolygus).

Taip paruoštas paviršius tinka:

 • Apdailos tinko sluoksniui, kurio grūdelių dydis >1,0 mm, jei tinko gamintojas leidžia jį naudoti su konkrečia gipskartonio plokščių sistema.
 • Sienų dangoms, išsiskiriančioms vidutine ir stambia tekstūra, pvz., stambaus pluošto tapetams.
 • Matinių dažų, dažų su užpildu, vidutinės ir stambios struktūros dažų dangai (pvz., dispersiniams dažams), šiam sluoksniui padengti turi būti naudojamas dažams skirtas ilgo plauko avikailio arba reljefinis volelis.

Ant Q2 lygiu paruošto paviršiaus negali likti paviršiaus apdorojimo žymių arba glaisto likučių. Jei reikia, nuglaistytos vietos nušlifuojamos. Jei Q2 lygiu paruoštas paviršius naudojamas apdailai, kokybiškesnį rezultatą galima pasiekti, jei antro darbo etapo metu paviršius siūlių vietoje yra papildomai padengiamas 30 cm pločio glaisto sluoksniu ir išdžiūvus jį nušlifavus.

Svarbu žinoti, kad dažnai ruošiant paviršių Q2 lygiu net ir tinkamai padengus glaistą ant paviršiaus, vis tiek dažnai nudažius ura matomos siūlės. Dažna to priežastis – netinkamai atlikti arba iš viso neatlikti gruntavimo darbai. Skirtingos glaisto ir gipskartonio įgeriamumo savybės lemia sluoksnio struktūros bei storio skirtumus, todėl siūlės ir išryškėja. Būtent dėl to paviršių visada būtina gruntuoti (pavyzdžiui, naudojant Tiefengrund). Knauf glaistų, skirtų gipskartonio siūlėms ir visam paviršiui, savybės dera su gipskartonio įgeriamumo savybėmis, todėl mažėja sluoksnio storių skirtumai ir mažiau išryškėja siūlės.

Q2 paruošto paviršiaus lygumas: glaistymas pagal Q2 antrąjį paviršiaus paruošimo lygį yra standartinis. Jis atitinka sienų ir lubų paviršiams keliamus įprastus reikalavimus. Nėra galimybės pašalinti apdorojimo žymių, ypač esant šoniniam apšvietimui. Jei paviršius sienų apdailai, dažymui ir dengiamiesiems sluoksniams ruošiamas pagal antrąjį paviršiaus paruošimo lygį (standartinis glaistymas), tikėtina, kad jame, ypač esant šoniniam apšvietimui, matysis apdorojimo žymių. Šį efektą galima sumažinti glaistant paviršių pagal trečiąjį lygį (Q3).

Q3
Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q3 lygiu – standartinis siūlių glaistymas + viso paviršiaus glaistymas

Q3 lygiu ruošiami paviršiai, kuriems keliami didesni nei standartiniai (Q2) optiniai reikalavimai. Glaistymą, atitinkantį Q3 lygį, sudaro standartinis glaistymas (Q2) + siūlės glaistymas platesne juosta + viso paviršiaus glaistymas (porų užpildymas). Jei reikia (pavyzdžiui, yra glaisto likučių), nuglaistytas paviršius nušlifuojamas.

Taip paruoštas paviršius tinka:

 • Smulkios struktūros sienų apdailai, pvz., pluoštiniams tapetams.
 • Matiniams, smulkios struktūros dažams ir dengiamiesiems sluoksniams.
 • Apdailos tinkams, kurių frakcija ne didesnė nei 1 mm, jei tinko gamintojas leidžia jį naudoti su konkrečia gipskartonio plokščių sistema.

Q3 paruošto paviršiaus lygumas: Q3 lygis taikomas paviršiams, kuriems keliami didesni nei standartiniai (Q2) optiniai reikalavimai. Visgi esant šoniniam apšvietimui, ant Q3 lygiu paruošto paviršiaus gali būti matoma paviršiaus apdorojimo ir siūlių žymių. Tačiau tokios žymės, palyginti su standartiniu glaistymu, yra smulkesnės ir jų yra mažiau.

Q4
Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q4 lygiu – standartinis siūlių glaistymas + viso paviršiaus glaistymas >1mm glaisto sluoksniu.

Q4 lygiu ruošiami paviršiai, kuriems keliami aukščiausi lygumo reikalavimai. Q4 lygį pasiekti galima atliekant viso paviršiaus glaistymą arba plonasluoksnį tinkavimą. Kitaip nei glaistant Q3 lygiu, čia visas gipskartonio paviršius padengiamas ištisiniu glaisto arba tinko sluoksniu (reikia atkreipti dėmesį į tai, kad plonasluoksnio tinkavimo pagrindas gali būti paruošiamas pagal Q1 lygį). Ištisinį glaistymą pagal Q4 paviršiaus paruošimo lygį sudaro standartinis glaistymas (Q2) ir siūlių glaistymas atliekant platų užleidimą, viso paviršiaus padengimas ir viso paviršiaus nuglotninimas, naudojant tam tinkamą medžiagą (storesniu nei 1 mm sluoksniu). Praktiškai tai reiškia, kad visas paviršius bus padengtas paruoštu naudoti glaistu. Geriausias rezultatas pasiekiamas paviršių dengiant specialiai tam skirtu glaistu, pavyzdžiui, Readyfix Roll & Spray , naudojant beorio purškimo glaistymo techniką PFT Swing airless arba dengiant voleliu. Paviršių išlyginančio sluoksnio storis turi siekti 1–2 mm. Jeigu reikia, paviršius padengiamas antru plonesniu sluoksniu. Po šlifavimo darbų gaunamas optimalus ir lygus paviršius.

Taip paruoštas paviršius tinka:

 • Glotniai arba blizgios struktūros sienų dangai (pavyzdžiui: tapetams su metalo pluoštu arba viniliniams tapetams).
 • Vidutiniškai blizgiems dažams ir dengiamiesiems sluoksniams.

Q4 paruošto paviršiaus lygumas: Q4 lygis taikomas paviršiams, kuriems keliami aukščiausi plokštumo reikalavimai. Paruošus paviršių pagal šį aukštus reikalavimus atitinkantį lygį, iki minimumo sumažėja paviršiaus apdorojimo ir siūlių žymių. Tačiau neįmanoma paviršiaus nuglaistyti taip, kad jis, po atliktų apdailos darbų, pakeitus numatomo šoninio apšvietimo šaltinį ir/ar kryptį atrodytų absoliučiai lygus ir be šešėlių, pvz. paviršius buvo ruošiamas tik su numatytų LED apšvietimu, tačiau neatsižvelgiant į dienos šoninį apšvietimą. Todėl reikėtų iš anksto žinoti apšvietimo sąlygas, būsiančias eksploatuojant objektą. Pageidautina, kad tokios jos būtų jau atliekant glaistymo darbus. Be to, turi būti atsižvelgiama į vietines objekto sąlygas, veikiančias darbo kokybę. Tačiau absoliučiai jų išvengti neįmanoma dėl įvairuojančio apšvietimo, todėl jų suvokimas ir vertinimas negali būti vienareikšmiški (pavyzdžiui, tais atvejais, kai krinta natūrali šviesa).

Q4 PLUS

Gipskartonio paviršiaus paruošimas Q4 plus lygiu – standartinis siūlių glaistymas + viso paviršiaus glaistymas >1mm glaisto sluoksniu + viso paviršiaus glaistymas smulkiagrūdžiu glaistu.

Q4 PLUS tai pats aukščiausias paviršiaus paruošimo lygis, užtikrinantis paviršiaus plokštumo ir glotnumo reikalavimus.

Taip paruoštas paviršius tinka:

 • Vidutiniškai blizgioms glazūroms arba aukščiausios kokybės dažų dangai.
 • Kai paviršius dengiamas dekoratyviuoju glaistu (Stucco Desing, Marble Desing) ar taikant kitas aukštos kokybės paviršiaus glotninimo technologijas.

Q4 PLUS paruošto paviršiaus lygumas: Q4 PLUS atitinka visus Q4 lygio reikalavimus. Glotnumas pasiekiamas papildomai dengiant paviršių smulkiagrūdžiu glaistu (pavyzdžiui, Finitura).

KNAUF patarimai: mechanizuotas glaistymas

Šiame video klipe pristatome kaip pasiekti Q4 paviršiaus paruošimo lygį ant tinkuotų ir gipskartonio paviršių glaistant mechanizuotu būdu su glaistu Readyfix Roll&Spray .

Produktai: Knauf glaistai

DAUGIAU APIE GLAISTUS: KNAUF PERFECT SURFACES

Paprastesnis glaistų pasirinkimas

Ilgalaikiu ir kokybišku glaistymo rezultatu džiaugsitės tik tuo atveju, jei glaistymas bus atliekamas naudojant tinkamas medžiagas. Knauf siekia palengvinti glaistų pasirinkimą ir pateikia aiškią glaistų klasifikaciją.

Sužinokite daugiau čia.

VIDEO

Straipsniai

 • Kaip pačiam atlikti būsto apdailą: glaistymo abėcėlė
  Kaip pačiam atlikti būsto apdailą: glaistymo abėcėlė Nuglaistyti ir paruošti paviršius galutinei apdailai daugeliui atrodo paprastas darbas. Tačiau statybų specialistai atkreipia dėmesį, kad ruošiantis ar atliekant šiuos darbus bei renkantis tinkamiausią glaistą svarbu vadovautis konkrečiomis taisyklėmis.
 • Kaip ištaisyti būsto apdailos defektus?
  Į ką atkreipti dėmesį taisant apdailos defektus? Defektas - turbūt baisiausias žodis žmogui, kuris įsikėlė į naują butą arba ką tik atliko remontą. Kaip išvengti arba ištaisyti apdailos darbų defektus, kad jie nevirstų didžiausiu galvos skausmu?
 • Tinkamas glaistas – būtinybė lygiems paviršiams
  Tinkamas glaistas – būtinybė lygiems paviršiams Kas yra lygus paviršius – klausimas, į kurį, atrodo, atsakymą žino visi. Vis dėl to, neretai atlikus sienų ar lubų tinkavimo darbus paaiškėja, jog užsakovas ir vykdytojas paviršiaus lygumą suvokia skirtingai. Kaip to išvengti?
 • Kaip tinkamai paruošti paviršius apdailai
  Kaip tinkamai paruošti paviršius apdailai Imdamiesi vidaus apdailos darbų, visuomet susiduriame su sienų ir lubų paviršių paruošimu dažymui ar klijavimui tapetais. Kartu iškyla ir dar viena problema – kaip meistrui, kuris glaistys minėtus paviršius, tiksliai apibrėžti, kokio konkretaus rezultato norime?

DAUGIAU INFORMACIJOS