Knauf Knauf
Atgal

Nuo ko priklauso tinkuoto fasado kokybė?

Nuo ko priklauso tinkuoto fasado kokybė?

Renkantis fasado apšiltinimo ir apdailos medžiagas labai dažnai manoma, kad lemiamas veiksnys yra kaina. Ir tai suprantama, nes fasadas yra viena iš stambesnių investicijų tiek naujoje statyboje, tiek renovacijoje. Tačiau žinotina, jog brangiausios medžiagos ir darbai dar negarantuoja fasado kokybės ir ilgaamžiškumo. Yra keletas esminių niuansų, kuriuos vertėtų žinoti prieš pradedant pastato fasado apšiltinimo ir apdailos darbus. Ir tai suprantama, nes fasadas yra viena iš stambesnių investicijų tiek naujoje statyboje, tiek renovacijoje. Tačiau žinotina, jog brangiausios medžiagos ir darbai dar negarantuoja fasado kokybės ir ilgaamžiškumo. Yra keletas esminių niuansų, kuriuos vertėtų žinoti prieš pradedant pastato fasado apšiltinimo ir apdailos darbus.

Klimato įtaka fasado kokybei

Lietuvos klimatui būdingos žiemos su dažnai pasikartojančiais atodrėkiais ir po jų einančiais atšalimais. Dažnai atšilimo metu iškrenta krituliai. Žiemos metu šiluminė saulės spinduliuotė sukelia spindulinius atodrėkius, t. y. sienų išorinio paviršiaus temperatūra aukštesnė nei nulis laipsnių, o oro temperatūra – žemesnė. Tokie atodrėkiai yra trumpalaikiai, tačiau jie kartojasi pakankamai dažnai. Dėl jų gausos ir gana didelės temperatūros svyravimo amplitudės, apdailos paviršių ardantis klimato poveikis yra didelis.

UV spinduliai dažytame sienos paviršiuje sukelia fotocheminius pokyčius. Be to, dažytą sienų paviršių neigiamai veikia oro tarša, ant apdailos paviršiaus nusėda suodžiai, dulkės, druskos, mikroorganizmai. Dėl visų minėtų priežasčių reikia parinkti mūsų klimatui ir konkrečiai aplinkai tinkamą fasado tinką, kad jis atlaikytų kuo ilgesnį laiką. Lietuvos rinkoje yra keletas statybinių medžiagų gamintojų, kurie yra maksimaliai pritaikę fasadų medžiagas Lietuvos klimatui. Įrengiant fasadą atsižvelgti į klimato specifiką labai svarbu – vienokių medžiagų reikia šilto klimato šalyse, kitokių – šaltame ir drėgname klimate.

„Knauf“ yra vienas iš sertifikuotų fasadų apšiltinimo sistemų su mineraline vata ir polistireniniu putplasčiu gamintojų. Labai svarbu, kad šio gamintojo sistemų medžiagos yra sertifikuotos, t.y. dera tarpusavyje, nėra pačios brangiausios ir pritaikytos Lietuvos klimatui.

„Knauf“ sistemos turi Europos techninį liudijimą

Mūsų šalyje populiaru pastatus šiltinti polistireniniu putplasčiu arba mineraline vata. Šioms abiems medžiagoms „Knauf“ priderino kitas (klijus, armavimo mišinius, tinkliukus, gruntą, tinką, dažus), sistemos buvo išbandytos ir gavo Europos techninį liudijimą ETL. Šiuos sertifikatus turi sistema „Knauf“ Termo Plus M – su mineraline vata ir „Knauf“ Termo Plus P – su polistireniniu putplasčiu.

SVARBU

Būtina atkreipti dėmesį, kad sistemoje turi būti naudojami tie produktai, kurie ir buvo bandyti, t.y. pagaminti konkrečioje gamykloje ar gamyklose, kurios nurodytos Europos techniniame liudijime.

Techninis liudijimas reiškia ne tik oficialų dokumentą, bet ir papildomą dokumentaciją. Ją sudaro montavimo instrukcija, įrengimo mazgai, darbų atlikimo kontrolės planas, sistemos eksploatacijos ir priežiūros sąlygos, garantinio termino sąlygos, sistemos komponentų tiekėjų sąrašas.

Tik save ir klientą gerbiantis gamintojas siūlo ne tik medžiagą, bet ir pilną sisteminę dokumentaciją rezultatui pasiekti. Rinkoje yra daug gamintojų ir tiekėjų, kurie siūlo atskirus produktus ir kurių kaina lyg ir mažesnė, tačiau šie produktai nėra sistema, garantuojanti rezultato kokybę. Galvojant apie fasado kokybę, kuri iš esmės reiškia daugelį metų nesikeičiantį fasadą, svarbu tai prisiminti.

Laikantis visų „Knauf“ šiltinimo ir apdailos sistemų reikalavimų bei rekomendacijų, teisingai sumontuotai ir tinkamai eksploatuojamai sistemai užtikrinamas 25 metų ilgaamžiškumas. Oficialią garantiją vartotojams suteikia ne sistemos tiekėjas, o rangovas, atlikęs montavimo darbus. Lietuvos įstatymai numato, kad ji negali būti trumpesnė nei 5 metai.

Mažiausiai tiek metų fasadas išliks atsparus degumui, vandens įsigėrimui, mechaniniams pažeidimams, laidus vandens garams ir išlaikys šilumos izoliacines savybes. Sistemos ilgalaikiškumo garantija netaikoma dekoratyviajam sluoksniui, nes šis sluoksnis turi būti reguliariai atnaujinamas – perdažomas arba pertinkuojamas.

Sertifikuota fasado šiltinimo sistema su polistirenu „Knauf“ Termo Plus P

Klijavimo mišinys Klebespachtel P

Polistirenas

Mineralinis gruntas Putzgrund Mineral

Armavimo mišinys Klebespachtel P

Dekoratyvusis tinkas Strukturputz 2 mm

Armavimo tinkliukas

Fasadiniai silikoniniai dažai Siliconhartz EG Farbe

Sertifikuota fasado šiltinimo sistema su mineraline vata „Knauf“ Termo Plus M

Klijavimo mišinys Klebespachtel M

Mineralinė vata

Mineralinis gruntas Putzgrund Mineral

Armavimo mišinys Klebespachtel M

Dekoratyvusis tinkas Strukturputz 2 mm

Armavimo tinkliukas

Fasadiniai silikoniniai dažai Siliconhartz EG Farbe

Sistema užtikrina aukštą gaisrinės saugos klasę

Kol nenutinka nelaimė, retai kas susimąsto apie priešgaisrinę apsaugą, nedegias medžiagas. Tačiau reiktų nepamiršti, kad priešgaisriniai reikalavimai rašomi ne šiaip sau, iš neturėjimo ką veikti. Itin akivaizdus pavyzdys - pernai pavasarį kilęs gaisras viename iš Azerbaidžano sostinės Baku daugiabučių. Skaudi nelaimė nusinešė 16 gyvybių, daugiau kaip 60 žmonių buvo sužeista. Neseniai renovuotas 16 aukštų pastatas liepsnose paskendo neįtikėtinai greitai. To priežastis, ekspertų teigimu, galėjo būti nekokybiškos fasado apdailos medžiagos arba apdailai tvirtinti naudoti lengvai užsiliepsnojantys poliuretaniniai klijai.

Renovuotų pastatų fasadai Azerbaidžano sostinėje liepsnojo jau ne kartą. Vietos valdžia sulaukė visuomenės kritikos dėl bandymo skubotai ir galimai ne pačiomis tinkamiausiomis medžiagomis pagražinti miestą prieš pernai birželį vykusias Europos jaunimo žaidynes. Nežinia, kokios sistemos ir medžiagos buvo naudotos ant Baku degusio daugiabučio fasado, tačiau labai svarbu, kad apšiltinimo ir apdailos medžiagų gaisrinės saugos klasė būtų kuo geresnė, nes tik taip galima tikėtis išvengti aukų ir didelių nuostolių.

Lietuvoje aukštesniuose nei trijų aukštų pastatuose pagal Gaisrinės saugos pagrindinius reikalavimus lauko sienos anksčiau turėjo atitikti B–s1, d0 degumo klasę. Neseniai šis reikalavimas sumažintas ir dabar aukštesniuose nei trijų aukštų pastatuose reikalaujama B–s3,d0 degumo klasė. Ką tai reiškia?

Raidės nuo A iki F žymi medžiagos elgseną gaisro metu. Nedegios medžiagos ir gaminiai (A1 ir A2) neleidžia ugniai staigiai išplisti;

s1, s2, s3 –išskiriamų dūmų kiekis: kuo skaičius didesnis, tuo daugiau gaisro metu medžiagos išskiria dūmų;

d0, d1, d2 –degančių dalelių susidarymas: kuo skaičius mažesnis, tuo mažiau dalelių išsiskiria.

A2–s2, d0 degumo klasės reikalavimai taikomi aukštesniems kaip 26,5 metro aukščio pastatams, todėl jie dažniausiai šiltinami su mineraline vata.

Šiltinant su „Knauf“ Termo Plus P sistemos gamintojai garantuoja B - s1, d0 degumo klasę, o su „Knauf“ Termo Plus M - A2 - s1, d0 klasę. Taigi, tai reiškia, kad jei ugnies židinys ir atsiras, jis fasadu išplis ne taip greitai ir dūmų nebus daug. Tikėtina, ir žmonės išsigelbės. Tačiau tai liečia ne tik apšiltinimo medžiagas, polistireninį putplastį ar mineralinę vatą, bet visą fasado sistemą.

Fasado atsparumas smūgiams

Turbūt ne viename tinkuotame fasade teko matyti nutrupėjusius tinko lopus. Greičiausiai tokiai vietai teko smūgis ar smūgiai ir po to tinkas nutrupėjo. Tačiau netgi po stiprių smūgių jiems atsparus tinkas nenutrupa. Pagal atsparumą smūgiams fasadų paviršiai skirstomi į tris kategorijas – I,II ir III. I kategorija – smūgiams atspariausias paviršius. Ši fasado savybė priklauso nuo apdailai naudojamo tinko, armavimo sluoksnio ir armavimo tinklelio.

„Knauf“ fasadų sistemų tiekėjai siūlo itin racionalų sprendimą fasado atsparumui išgauti - pirmo aukšto lygyje ar tose vietose, kur, tikėtina, fasadui teks atlaikyti smūgius, tinkuojant įterpti antrą armavimo tinklelio sluoksnį. Kiti gamintojai turi specialius, sustiprintus tinkus ir armavimo mišinius, tačiau, mes manome, jog tai labai nepatogu statybininkams – reikia pirkti brangesnį tinko ir armavimo mišinį, apskaičiuoti plotą, kuriame prireiks kitokio tinko, stabdyti darbus tinkui pakeisti ir tikėtis kad nepritrūksi kelių mišinio maišų.

„Knauf“ gamina tik aukščiausius reikalavimus atitinkančius produktus ir todėl net su standartiniais „Knauf“ mišiniais galima pasiekti aukščiausius atsparumo smūgiams reikalavimus. Nereikia užsakinėti spec. produktų, tereikės tik į armavimo mišinį įterpti papildomą armavimo tinkliuką.

„Knauf“ Termo Plus P ir „Knauf“ Termo Plus M sistemos, priklausomai nuo konfigūracijos, gali būti I-os, t.y. aukščiausio atsparumo smūgiams, kategorijos.

Fasadinio tinko pasirinkimas

Apšiltinimo medžiagos pasirinkimą turėtų nulemti pageidaujama gaisrinio saugumo klasė, nes šiluminėmis savybėmis sistemos su polistireniniu putplasčiu ir mineraline vata yra panašios. O tinko pasirinkimą iš dviejų populiariausių – mineralinis ar silikoninis, turėtų nulemti pastato aplinka ir statybininkų kvalifikacija.

Atkreipti dėmesį į aplinką reikia dėl to, jog verta prognozuoti, ar ant fasadų nusės daug dulkių ir purvo, mikroorganizmų nuo medžių ir kitos šalia fasado esančios augalijos, netoliese esančių vandens telkinių ir pan. Mineraliniame tinke cementas sukuria šarminę terpę, kurioje blogiau jaučiasi įvairūs fasado išvaizdai kenkiantys mikroorganizmai (kerpės, samanos, pelėsinis grybelis ir t. t.). Šis tinkas laikui bėgant tvirtėja, jį paprasčiau dengti, jis pigesnis, bet jį reikia dažyti, nes be dažų sluoksnio jo vandens įgeriamumas bus gana didelis.

„Knauf“ rekomenduoja itin atsparų ir ilgaamžį fasadų apdailos variantą - mineralinį tinką dažytą silikoniniais dažais. Tokiu atveju sistemoje yra mineralinis gruntas, mineraliniai klijai ir mineralinis armavimo mišinys - vientisa sistema patikimesnė. O silikoniniai dažai elastingu apsauginiu sluoksniu padengia paviršių ir maksimaliai apsaugo nuo vandens įsigėrimo ir jo patekimo į gilesnius šiltinimo sistemos sluoksnius. Dažyti rekomenduojama ir dėl tinkuotame paviršiuje atsirandančių mikro įtrūkimų. Jų susidarymo priežastis – greitesnis tinko grūdelių džiuvimas tekstūros formavimo metu. Žiemą į tokius neuždengtus mikro įtrūkimus patenka drėgmės, ji sušąla, atšyla ir ilgainiui nedažytas tinkas atsisluoksniuoja.

Silikoninis tinkas būna spalvotas, tad jį pasirinkus atkrenta dažymo darbų etapas. Dėl mažo šio tinko vandens įgeriamumo purvas nusėda tik ant tinko paviršiaus ir nusiplauna lyjant lietui. Jis yra brangesnis už mineralinį, todėl dažniau naudojamas ten, kur reikalingi jo privalumai, t.y. nešvarioje aplinkoje, taip pat, kai dėl pastato deformacijų reikalingas didesnis tinko elastingumas. Nors tinkas naudojamas jau spalvotas (pigmentuotas), Vakarų šalyse dažniausiai jis dar papildomai dažomas, taip papildomai suteikiant jam dar geresnių eksploatacinių ir dekoratyvinių savybių.

Pastaruoju metu Lietuvoje vis plačiau naudojamas akrilinis tinkas. Jis populiarus dėl savo pigumo, bet jo pH neutralus, todėl, jei aplinkoje yra medžių, vandens telkinių, nerekomenduojamas, nes neutrali pH terpė palanki mikroorganizmams veistis. Dėl šios priežasties į tinko mišinius įmaišoma biocidų, tačiau jų poveikis nėra labai ilgas, laikui bėgant susilpnėja ir labai dažnai fasadai apsamanoja. Akrilinis tinkas turi ir mažesnį garų laidumo koeficientą, todėl dažnai netinka sistemoms su mineraline vata.

Dar reiktų prisiminti, kad skirtingiems tinkamas reikalingas skirtingas gruntas. Verta paminėti, kad „Knauf“ vienintelis gamintojas rinkoje siūlantis sistemai su mineraliniu tinku naudoti mineralinį gruntą. Tokiu atveju ant paviršiaus nesusidaro plėvelė, blokuojanti vandens garų laidumą. O ir visos sistemos medžiagos yra išskirtinai mineralinės.

Tinkuoto fasado remontas ir priežiūra

Tinko plokštumos tepumas susijęs su paviršiaus struktūra, spalva ir vietove, kurioje stovi pastatas. Visi tinkai kažkiek yra atsparūs tepimuisi (mineraliniai tinkai atstumia nešvarumus, o silikoniniai „apsivalo“ lyjant). Bet, norint išlaikyti fasadą švarų, lyg naują, reikėtų kartais jį elementariai plauti ir kas tam tikrą laiką perdažyti.

Tiek mineraliniu, tiek silikoniniu tinku tinkuotame fasade atsiradusius nedidelius (iki 0,2 mm) ir stabilius įtrūkimus galima užtaisyti naudojant specialius armuojamuosius silikoninius dažus „Knauf“ Faserfarbe. Šie dažai pagaminti silikoninės dervos pagrindu su armuojančiu plaušu. Jie gerai užpildo smulkius „voratinklinius“ fasado trūkius yra laidūs vandens garams, atstumia vandenį, turi labai nežymius įtempimus džiūvimo metu. Prieš dažymą trūkius reikia hidrofobizuoti impregnuojančia priemone „Knauf“ Finol.

„Knauf“ Faserfarbe dažai užpildo nedidelius įtrūkimus, apsaugo fasadus nuo samanojimo.

Šių dažų neigiamai neveikia dumbliai ir grybeliai. „Knauf“ Faserfarbe suteikia fasadui matinę išvaizdą. Dažai dengiami teptuku arba voleliu. Dažai tiekiami baltos spalvos, bet, esant poreikiui, jie pigmentuojami.

Jeigu ant nutinkuoto fasado linkę kauptis nešvarumai ir mikroorganizmai, iš kurių susidaro dumbliai ir pelėsiai, nuvalius tokį fasadą galima nudažyti „Knauf“ Autol - silikoniniais dažais, kurie turi nešvarumų atstūmimo efektą: ant dažais „Knauf“ Autol padengto fasado mažiau limpa dulkės, purvas bei mikroorganizmai, o nusėdusius lengvai nuplauna lietus.

Hidrofobiški „Knauf“ Autol dažai atstumia vandenį ir kartu nuplauna nusėdusius nešvarumus.

Jeigu arti tinkuotų pastatų yra daug medžių, vandens telkinių, bei ant fasadų krinta šešėliai, jie linkę samanoti, apkerpėti. Norint atnaujinti tokį fasadą ar parengti dažymui, pravers vandens su biocidais tirpalas ir dezinfekcinė priemonė „Knauf“ Algizid. Priemonė naikina samanų, kerpių, dumblių sporas. Priemonė tinka įvairiems tinkams ir paviršiams, taip pat betono klinkerio, silikatinių blokelių paviršiams, „Knauf“ Algizid taip pat galima naudoti profilaktiškai, prieš dažant fasadą.

„Knauf“ Algizid priemonė nuo dumblių ir samanojimo - paruoštas naudoti, bespalvis tirpalas.

Jei norite pasikonsultuoti ar parinkti medžiagas savo namui, skambinkite į „Knauf“ informacijos centrą tel. +370 5 213 2222 arba rašykite [email protected]

„Knauf” straipsnis publikuotas ASA.LT portale 2016 kovo mėn. Pilną straipsnį galite rasti čia