Knauf Knauf
Atgal

Nepakeičiama klasika – Knauf MP75  gipsiniai tinkai

Nepakeičiama klasika – Knauf MP75  gipsiniai tinkai

Gipsiniai tinkai jau senokai tapo kasdienybe mūsų statybvietėse. Tiek rangovai, tiek ir užsakovai įvertino šios statybinės medžiagos gerąsias savybes. Šiandien niekam nebereikia aiškinti, kad gipsinis tinkas pasižymi puikiomis ekonominėmis ir estetinėmis savybėmis, t.y. greitas tinkavimas ir džiūvimas, lygus ir glotnus paviršius, gebėjimas gerai laikyti pagrindo „vaikščiojimus".  Beje, tinkas džiūdamas nepraranda tūrio ir todėl tinko sluoksnis neskilinėja. Dėl gipsinių tinkų įvairovės, jais galima tinkuoti visas įprastos drėgmės patalpas, įskaitant ir vonios kambarius bei virtuves. Taigi, gipsiniai tinkai tapo nepakeičiamais ir jau sunku įsivaizduoti šių dienų statybas be jų.

Tačiau reiktų prisiminti, kad dabartiniai gipsiniai tinkai turi savo istoriją, kuri prasidėjo praeito amžiaus 60-aisiais metais. Visų pirma „Knauf" sukūrė rankinį gipsinį tinką  Knauf Rotband , kuris ir šiandien yra itin populiarus mūsų statybose.

Šešto dešimtmečio gale, Vakarų Europoje kilus statybų bumui, buvo sukurtas pramoninis gipsinio tinko variantas -  Knauf MP75 . Šis tinkas buvo pritaikytas darbui su tinkavimo mašinomis. Produktas buvo pirmasis gipsinis tinkas, iš kurio išsirutuliojo visa gipsinių tinkų  Knauf MP75  šeima. Vėliau papildomai buvo sukurti lengvieji, ekonomiški tinkai  Knauf MP75 L , sunkieji ir stiprieji tinkai  Knauf MP75 Diamant , tinkai su veliamu paviršiumi Knauf MP75 F, universalaus paviršiaus tinkai, ypač tinkantys šildomų sienų ar lubų įrengimui Knauf MP75 G/F ir kiti. Tai yra, atsiradus poreikiui, buvo ir yra keičiamos gipsinio tinko savybės ir gaunami produktai, kurie atitinka paklausą.

Gipsinių tinkų įvairovė

Ir nors ši produktų linija plėtojasi ir tobulėja, išlieka stabilus poreikis senam ir geram tinkui  Knauf MP75 F, jau tapusiam klasika. Šis tinkas yra idealus pagrindas praktiškai visoms apdailoms: dažams, tapetams, plytelėms, tinka dekoratyviam užbaigimui – visa tai galima atlikti su šiuo tinku. Tinko sluoksnis pasižymi puikiu atsparumu gniuždymui, t.y., jis gali būti naudojamas ir tokiose patalpose, kur galimas mechaninis poveikis tinko sluoksniui, pvz., visuomeninių pastatų koridoriai ir holai, mokyklos, vaikų darželiai, garažai ir pan.

Dažnai, parenkant tinką, projekte nenurodomos norimos išgauti  paviršiaus savybės, pažymima tik pagrindinė sudedamoji dalis – gipsinis, kalkinis, cementinis tinkas. Kalkinio ir cementinio tinko atveju tikimybė panaudoti netinkamą yra mažesnė, nes rinkoje nėra papiltę lengvieji šių tipų tinkai. O su gipsiniais tinkais kitaip – vien tik „Knauf" įmonė gamina apie 20 įvairių gipsinių tinkų. Tad verta pasidomėti rinkoje esančiomis gipsinio tinko modifikacijomis.

Statybininkai renkasi produktą pagal sau aktualias savybes, t.y. gerą išeigą (ekonomiškumą), pritaikymą mašininiam darbui, reikalingą minimalaus tinko sluoksnio storį. Todėl dažnai, jei tik užsakovas ar projektuotojas papildomai nepatikslina tinkuojamam paviršiui būtinų savybų, jos pamirštamos. Pavyzdžiui, ar nutinkuotas paviršius turi būti glotnus, ar reljefinis (užtrintas)? Koks turi būti tinko sluoksnio storis, paviršiaus kietumas?  Ar reikalingas papildomas gaisrinis saugumas? Ir t.t. Tad visai įmanoma, ir geroji praktika tai patvirtina, kad viename objekte naudojamas ne vienas, o keli to paties tipo (gipsiniai), tačiau skirtingų savybių produktai.

Skirtingo kietumo gipsinių tinkų paviršius

Viena aktualiausių savybių eksploatuojant tinkuotas patalpas - tinko paviršiaus kietumas arba, kitaip tariant, tinko sluoksnio gebėjimas atlaikyti mechanines apkrovas. Tai ypač svarbu tam tikrose specifinėse patalpose, pvz., sporto salėse, visuomeninių patalpų koridoriuose, garažuose, mokyklose ir t.t. Suprantama, ši savybė tampa antraeile, kai tinkuojamos patalpos, kur tokio fizinio poveikio nėra, pvz., lubos ar gyvenamų namų kambariai.

Pvz., lengvojo gipsinio tinko  Knauf MP75 L  ir sunkiojo tinko  Knauf MP75 Diamant paviršiaus kietumas skiriasi mažiausiai du kartus sunkesniojo tinko naudai. Jei įprastoje gyvenamojoje patalpoje ši savybė nėra aktuali, tai garaže, kur statomos transporto priemonės (pvz., ne tik automobiliai, bet ir dviračiai), ar visuomeniniuose, komerciniuose  pastatuose, kur patalpose galimos žmonių sankaupos (koridoriai, holai, salės ir t.t.) tinkuoto paviršiaus kietumas yra labai pageidautinas.

Gipsinis tinkas – ekologiškas ir nepalankus pelėsiams

Dažnai nepelnytai pamirštama ir kita teigiama gipsinių tinkų savybė - ekologiškumas. Gipsiniai tinkai yra mineralinės kilmės, jų sudėtyje nėra jokių organinių medžiagų. Tai sąlygoja, kad tinkas į aplinką (ypač svarbu gyvenamojoje aplinkoje) neišskiria jokių lakiųjų organinių junginių.

Gipsinis tinkas yra prasta terpė pelėsio atsiradimui, nes pelėsiui reikia organinių medžiagų, jos yra pelėsinio grybelio maistas.

Be to, gipsinis tinkas pasižymi pakankamai porėta struktūra ir todėl tinko sluoksnis gali reguliuoti drėgmės režimą patalpose, t.y., patalpoje esantį drėgmės perviršį gali absorbuoti ir vėliau, išsausėjus orui, gali sėkmingai jį „drėkinti". Taigi, gipsinius tinkus galima pavadinti natūralia ir ekologiška medžiaga, gaunama tiesiai iš gamtos.

Jei norite pasikonsultuoti ar parinkti medžiagas savo namui, skambinkite į „Knauf“ informacijos centrą tel. +370 5 213 2222 arba rašykite info@knauf.lt .

„Knauf“ straipsnis publikuotas portale asa.lt 2016 liepos mėn. Pilną straipsnį galite rasti čia .