Knauf Knauf
Atgal

Komfortą namuose lemia ir akustika

Komfortą namuose lemia ir akustika

Geros akustikos įprasta tikėtis koncertų salėse, konferencijų centruose ir panašiuose viešosios paskirties objektuose. Tačiau specialistai pabrėžia, kad akustikos svarbą būtina įvertinti ir kuriantis namuose. Priešingu atveju net šiuolaikiškai įrengtame būste gali tekti kęsti neigiamą garso poveikį sveikatai ir prastą gyvenimo kokybę. Tad, kokių priemonių patariama imtis norint užtikrinti gerą akustiką savuose namuose? Į šiuos bei kitus klausimus atsako mūsų specialistai.

Mus supančios aplinkos akustika tiesiogiai veikia mūsų sveikatą – jei ji prasta, galime jausti galvos skausmą ir nuolatinį nuovargį. Ilgainiui, jei gyvenimo kokybę menkinančių priežasčių nepašaliname, pradedamas jausti ir išsiblaškymas, susierzinimas, nuolatinis nesugebėjimas susitelkti ir sukoncentruoti dėmesio. Tokias nepageidaujamas blogos akustikos poveikio apraiškas primena Kęstutis Janeika, mūsų bendrovės Sausos statybos produktų grupės vadovas.

Pasak mūsų specialisto, dėl šios priežasties apie akustiką būtina pagalvoti įrengiant ne tik didžiules viešosios paskirties erdves, bet ir privačiam gyvenimui skirtus mažesnius objektus. „Ypač akustikos problema išryškėja privačiuose namuose ar kotedžuose. Žmonės samdo architektus ir dizainerius, jų padedami sukuria gražų interjerą, investuoja daugybę pinigų į baldus ar buitinę techniką, tačiau apie akustiką nepagalvoja. Akustikos problemos išryškėja pradėjus eksploatuoti patalpas. Dėl patalpos medžiagiškumo ir geometrijos gali susidaryti neplanuoti garso atspindžiai, kurie stipriai pablogina akustinį komfortą. Kartais dėl tam tikro patalpų plano garsas geriau girdimas gretimose ar net kito aukšto patalpose nei tose, kur jis sklinda“, – kalbėjo K. Janeika.

Jis taip pat aiškino, jog taip dažniausiai atsitinka neįvertinus pastato vidaus paviršių specifikos. Pavyzdžiui, interjere, kuriame vyrauja stiklas, metalas, betonas, įrengiami didžiuliai vitrininiai langai ir nėra pakankamai garsą sugeriančių paviršių. Tokiose erdvėse garsas atsimuša nuo jo nesugeriančių paviršių, dėl to gali atsirasti aidėjimas, o pašnekovams bus sunkiau girdėti ir suprasti vienas kitą. Dėl šios priežasties, net moderniausia garso ir vaizdo aparatūra gali nebedžiuginti naujųjų šeimininkų.

Paprasčiausias ir greičiausias būdas, padedantis bent šiek tiek sumažinti blogos akustikos problemą, – kuo storesnės vitrininius langus dengiančios užuolaidos. „Vis dėlto šis sprendimas nedaugeliui bus patrauklus vien vizualiniu atžvilgiu. Dar vienas būdas kambaryje pagerinti akustiką – ant sienos pakabinti kilimą, tačiau tai, ko gero, Lietuvoje jau atgyvenę“, – teigė K. Janeika.

Sprendimas – perforuotos plokštės

Tad ko imtis, jei jau įrengus namus paaiškėja, kad akustika juose netenkina? K. Janeika sako, kad tam nebūtina nei kabinti ant sienų kilimų ar storiausių užuolaidų, nei ardyti sienų ar lubų dangos. Mūsų bendrovė tokią problemą siūlo spręsti kur kas šiuolaikiškesnėmis, paprastesnėmis ir efektyvesnėmis priemonėmis. Viena jų – įvairių perforacijos tipų gipso kartono plokštės, populiariai dar vadinamos akustinėmis plokštėmis. Jos gali būti montuojamos ant įprasto gipskartonio konstrukcijų metalinio karkaso. Perforacinėmis gipso kartono plokštėmis galima dengti tiek sienas, tiek lubas. „Standartinės akustinės plokštės paviršius dengtas kartonu, kurį galime nudažyti norima spalva. Mes taip pat siūlome specialius, jau paruoštus akustinius sienų panelius, kurie standartiškai yra balti, labai greitai ir paprastai sumontuojami. Meistras juos gali pakabinti per keliasdešimt minučių. Nieko nereiks dažyti, neteks išnešti baldų. Ant panelių galima atspausdinti foto tapetą ar savo šeimos nario nuotrauką ir taip jiems suteikti individualumo“, – pasakojo K. Janeika. Mūsų gaminamos plokštės yra įvairių perforacijos tipų. Perforacijos tipas parenkamas pagal tai, kokių akustinių ypatybių norime ir, žinoma, pagal vaizdą. Virš akustinių plokščių visada būtina numatyti izoliacinį sluoksnį, kad akustinis efektas būtų dar geresnis. Akustinių plokščių antra pusė dengta specialiu audiniu, kuris pagerina akustiką ir neleidžia pro perforaciją matyti karkaso, taip pat apsaugo izoliacinį sluoksnį nuo byrėjimo ir dulkėjimo. „Jei plokščių poveikį bandytume paaiškinti labai paprastai, reikėtų tiesiog žinoti, kad šiose plokštėse yra daugybė mažų atitinkamos formos skylučių. Dalį į jas patekusio garso sugeria minkštas izoliacinis sluoksnis, kita dalis garso išsklaidoma ir jau su kita energija grįžta į patalpą. Todėl dingsta ir blogos akustikos problema“, – aiškino K. Janeika. Ant lubų arba sienų pakabintos plokštės ne tik padeda pašalinti prastos akustikos problemą, bet ir suteikia patalpai estetišką, išbaigtą įvaizdį. Be to, mūsų gaminamos „Cleaneo Akustik“ plokštės turi oro valymo efektą ir gerina patalpų oro kokybę.

Akustinio tinko pranašumai

Nestandartinėse, paveldosaugininkų saugomose, išskirtinėmis architektūrinėmis ypatybėmis pasižyminčiose erdvėse įvairių perforacijų gipso kartono plokštės gali būti netinkamas sprendimas. Tokiu atveju siūlome rinktis kitą gaminį – akustinį tinką. Ši garsą absorbuojanti medžiaga yra nedidelio tankio, neglotnaus paviršiaus ir porėtos struktūros. Akustinis tinkas dažniausiai naudojamas luboms ir viršutinei sienų daliai tinkuoti. K. Janeika pasakojo, kad restauruojant Kauno Kristaus Prisikėlimo baziliką naudotas būtent akustinis tinkas: taip pavyko iš esmės pagerinti šventovės akustiką nepakeičiant jos interjero. „Šiuo metu restauruojamos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos lankytojams ir darbuotojams akustika taip pat labai svarbi. Todėl čia taip pat naudojama „Knauf“ akustinių lubų sistema su akustiniu tinku. Tinkas dengiamas ant specialiai paruoštų akustinių plokščių. Tokia sistema leis užtikrinti projektuojamas akustines vertes“, – pasakojo K. Janeika.

Mūsų specialistas taip pat priminė, kad tiek viešosios, tiek privačios paskirties pastatų sėkmę lemia ne tik vizualiniai sprendimai, bet ir kitas žmogaus jusles veikiantys veiksniai. Gera vidaus akustika gali smarkiai pagerinti gyvenimo kokybę ir žmogaus savijautą. Todėl galvodami apie naują savo gyvenamąją ar darbo vietą įvertinkime ir akustikos aspektą: ar mums tose patalpose bus gera gyventi arba dirbti, ar neblaškys sklindantis aidas? Juk šiais laikais tokioms problemoms paprasta užkirsti kelią kokybiškomis priemonėmis.

Jei norite pasikonsultuoti ar parinkti medžiagas savo namui, skambinkite į Knauf informacijos centrą tel. +370 5 213 2222 arba rašykite info@knauf.lt .

„Knauf” straipsnis publikuotas IQ žurnale 2016 vasario mėn. Pilną žurnalo straipsnį galite rasti čia .